Srpska Agencija za privatizaciju objavila je prodaju 502 kompanije s povezanim tvrtkama, među kojima su i značajnija poduzeća poput rudnika Resavica, Galenike, Petrokemije, Azotare, FAP-a, Mostogradnje, Jat tehnike, Laste, Simpa, C marketa i Beogradskog sajma. Prodaju se, među ostalim, i Industrije motora Rakovica, IMT, Poduzeće za puteve Beograd, Poljoprivredni kombinat Beograd, BIP, PIK Zemun, Ikarbus i Rafinerije nafte Beograd.
Država će izaći iz vlasništva brojnih izdavačkih i medijskih kompanija, među kojima su Politika, Dnevnik holding iz Novog Sada i Studio B, a prodaju se također i RTV Pančevo, Pančevac, Prosveta i Jugoslavenski leksikografski zavod. U toj svojevrsnoj rasprodaji kompanija na popisu onih za koje se traži novi vlasnik našli su se i Aerodrom parking iz Surčina, Utva avioindustrija, Goša iz Smederevske Palanke, Farmakos iz Beograda, Termoelektrane Kosovo iz Obilića, Holding Trepča iz Zvečana, Površinski kopovi Kosovo iz Obilića, Župa iz Kruševca, Prvi maj Pirot, Hotel Splendid iz Beograda, Slavija hoteli, Jat apartmani na Kopaoniku, Šamot holding iz Aranđelovca i Radničko prihvatilište iz Beograda. Tu su i Hidrotehnika -hidroenergetika, Boreli iz Sombora, Vojvodinaput – Bačkaput, Severtrans, Industrija stakla Pančevo, Autopromet Kragujevac, Budimka iz Požege, Fontana iz Vrnjačke Banje, kao i tvrtka 24. septembar iz Užica.
Marijana Radovanović v.d. direktorice Agencije za privatizaciju, rekla je na RTS-u da je za oko tridesetak poduzeća Agencija već donijela odluku za pokretanje stečajnog postupka. Radovanović ističe da će biti uspjeh ako se do kraja 2015. privatizira pola kompanija.
Nenad Gujaničić iz Wise brokera, za eKapiju je rekao da je teško očekivati kako će veliki broj poduzeća koji je ostao u procesu privatizacije dobiti strateškog partnera tržišnim putem, te je dodao da se na temelju nekoliko svježih primjera može zaključiti kako će se država vjerovatno ponovno naći na kliskom terenu subvencioniranja i stimuliranja investitora. “Ukoliko se stvori realna slika subjekata privatizacije tada postoje veće šanse da se približimo kraju procesa privatizacije nakon 13 godina od njegovog početka, bilo putem prodaje gospodarskih subjekata ili njihove imovine nakon okončanja stečajnog postupka”, kaže Radovanović.
Zdravstvo
Čekaju se kupci za banje
Na popisu Agencije za privatizaciju za prodaju su se našle i ustanove zdravstvene i socijalne zaštite među kojima su Specijalna bolnica Čigota, Ribarska banja, Merkur u Vrnjačkoj banji i Specijalna bolnica Zlatar. Javnim pozivom Agencije za privatizaciju objavljena je i prodaja banje Žubor, Specijalne bolnice Gejzer, Mataruške i Bogutovačke banje, Specijalne bolnice Banja Koviljača i bolnice u Sokobanji.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu