Zamrla aktivnost spajanja i preuzimanja među globalnim kompanijama u prvom dijelu godine naglo je oživjela početkom drugog polugodišta s obzirom da se korporativni svijet priprema ugrabiti što bolje startne pozicije po završetku recesije. Kako piše Financial Times pozivajući se na podatke Refinitiva, osam transakcija vrednijih od 10 milijardi dolara sklopljeno je u posljednjih mjesec i pol. To je najbrži rast u drugom polugodištu od 2007. kada je globalno gospodarstvo svjedočilo eksploziji spajanja i preuzimanja uoči prethodne financijske i ekonomske krize.
Neuobičajeni skok
Među sklopljenim spajanjima i preuzimanje ovoga se ljeta izdvaja 21 milijardu dolara vrijedna prodaja lanca benzinskih crpki Speedway koju je naftna kompanija Marathon Petroleum sklopila s japanskom tvrtkom Seven&Holdings. Valja istaknuti i 20 milijardu dolara vrijedno preuzimanje proizvođača čipova Maxim Integrated Products kojega je kupio njegov konkurent Analog Devices. „Ovakav skok je prilično neuobičajen imajući u vidu kako se dogodio“, komentirao je za FT Michael Carr, direktor globalnih spajanja i preuzimanja u banci Goldman Sachs.
Naime, pandemija koronavirusa prekinula je šestogodišnji rast vrijednosti spajanja i preuzimanja. S jedne strane, šefovi kompanija zamrznuli su planove širenja poslovanja kako bi se koncentirali na spašavanje postojećeg. S druge strane, aktivistički investitori nisu se oglašavali pribojavajući se da bi zahtijevanje promjena usred nezapamćene zdravstvene krize izazvalo bijes ostalih dioničara. No, s oporavkom cijena dionica na burzama spajanja i preuzimanja opet su postala aktualna. Mjesečni podaci Refinitiva pokazuju da je u lipnju i srpnju zabilježena pojedinačna vrijednost bila viša od 300 milijuna dolara. Za ilustraciju, u travnju je ostvareno 100 milijardi dolara vrijednosti spajanja i preuzimanja, a u svibnju nešto viših 130 milijardi dolara.
Lakše kroz krizu
Alison Harding-Jones, direktorica spajanja i preuzimanja za Europu, Bliski istok i Afriku u Citigroupu, očekuje da će u narednim mjesecima prevladavati velika strateška preuzimanja, zatim spajanja kompanija u pandemijom najteže pogođenim industrijama te povećani broj ulaganja investicijskih kompanija. Dio će kompanija pokušati dogovoriti spajanja i preuzimanje koje bi im pomoglo da lakše prebrode pogoršano ekonomsko okružje, smatra Nestor Paz-Galindo, direktor M&A transakcija u švicarskoj banci UBS. „Menadžeri razmišljaju kako izgraditi veličinu i otpornost i to je pokretač spajanja i preuzimanja“, poručuje Paz-Galindo.
Većina najvrednijih spajanja i preuzimanja „djelo“ su američkih kompanija. Najveća europska transakcija za sada je sporazum njemačkog proizvođača medicinske opreme Siemens Healthineers o kupnji američkog Varian Medical Systems za 16,4 milijarde dolara.
Ta kompanija proizvodi uređaje koji se koriste u liječenju karcinoma. Iako se oporavak događa, pandemija je uništila nekoliko velikih spajanja, ranije dogovorenih. Sudbina ostalih transakcija je krajnje neizvjesna, poput planiranog preuzimanja nizozemske kompanije za medicinsku dijagnostiku Qiagen koju za 10,7 milijardi eura želi preuzeti američki konkurent Thermo Fisher. Sinoć je istekao rok do kojeg je Thermo Fisher trebao osigurati podršku dvije trećine Qiagenovih dioničara. No, dio dioničara ne želi podržati ponudu jer smatraju da Thermo Fisherova ponuda podcjenjuje potražnju za Qiagenovom dijagnostikom za COVID-19.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu