Po ovome je Hrvatska daleko ispred razvijene Amerike. Trudnicama su napokon osigurali važno pravo, ali samo u jednoj saveznoj državi

Autor: T. I. , 02. siječanj 2025. u 15:34
FOTO: Pixsell

Sve trudnice zaposlene u privatnom sektoru u imaju pravo na plaćeni dopust za prenatalne preglede u trajanju od 20 sati. One sada, mogu iskoristiti dopust za medicinske preglede povezane s trudnoćom, uključujući fizičke preglede, skrb na kraju trudnoće i tretmane plodnosti.

Trudnice u New Yorku imat će pravo na najmanje 20 sati plaćenog dopusta za odlazak na prenatalne medicinske preglede prema zakonu koji je stupio na snagu u srijedu, prenosi Assosiated Press.

Guvernerka Kathy Hochul pohvalila se kako je ova mjera čini New York prvom američkom saveznim državom koja nudi plaćeni dopust za prenatalnu skrb, dodaje AP.

Sve trudnice zaposlene u privatnom sektoru imaju pravo na ovaj plaćeni dopust. One sada, mogu iskoristiti dopust za medicinske preglede povezane s trudnoćom, uključujući fizičke preglede, skrb na kraju trudnoće i tretmane plodnosti, kao i druge povezane potrebe.

K. Hochul je ovu mjeru predložila tijekom posljednje zakonodavne sjednice kao način smanjenja smrtnosti majki i novorođenčadi u New Yorku.

“Niti jedna trudnica u New Yorku ne bi smjela birati između plaće i pregleda — zato sam se zalagala za stvaranje prve nacionalne politike plaćenog prenatalnog dopusta,” izjavila je Hochul prošlog mjeseca.

Pri tom, navodi agencija AP, poslodavcima je zabranjeno tražiti medicinske podatke kada radnica zatraži plaćeni prenatalni dopust. Ova politika odvojena je od bilo kojeg drugog oblika plaćenog bolovanja koje poslodavac nudi. Supružnici trudnica nemaju pravo na ovaj prenatalni dopust.

Ovaj oblik dopusta omogućava zaposlenim trudnicama da uzmu slobodno vrijeme kako bi otišle na prenatalne preglede bez potrebe da koriste bolovanje i time si umanje plaće.

Sve veći broj zemalja prepoznaje važnost ovog dopusta i uvodi ga u svoje zakonodavne okvire. Norveška je primjer zemlje koja u okviru svog opsežnog sustava roditeljskog dopusta omogućava trudnicama da uzmu plaćeni dopust za prenatalne preglede. Švedska također nudi ovu opciju, a Island je među prvim državama koje su uvele plaćeni prenatalni dopust, omogućujući trudnicama da se posvete zdravlju bez straha od gubitka prihoda.

Inače, u Sjedinjenim Američkim Državama ne postoji savezni zakon koji osigurava plaćeni rodiljni dopust, što je prema podacima Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), čini jedinom razvijenom zemljom u svijetu koja to nema. No, nekoliko saveznih država uvelo je vlastite programe plaćenog obiteljskog dopusta. Primjerice, Kalifornija, New York, New Jersey i Washington omogućuju do 12 tjedana plaćenog dopusta za roditelje. Naknade tijekom tog razdoblja variraju ovisno o državi i razini prihoda zaposlenika, prema Washington Postu. Plaćeni rodiljni dopust u SAD-u ovisi o zakonima pojedinih saveznih država, kao i o privatnim politikama poslodavaca. Programi u državama poput Kalifornije, New Yorka i New Jerseya omogućuju do 12 tjedana plaćenog dopusta, što je daleko ispod standarda razvijenih zemalja, podaci su OECD-a.

Prema podacima Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), većina razvijenih zemalja osigurava između 14 i 52 tjedna plaćenog dopusta za roditelje.

Primjerice, skandinavske zemlje poput Norveške i Švedske nude preko godinu dana plaćenog roditeljskog dopusta, dok zemlje poput Njemačke, Kanade i Ujedinjenog Kraljevstva osiguravaju najmanje šest mjeseci. Ovaj manjak sustavnog rješenja u SAD-u ima značajan utjecaj na zaposlenike, posebno na majke, često prisiljene birati između zadržavanja posla i kvalitetne skrbi za novorođenče, smatraju stručnjaci.

Hrvatska kada se radi o plaćenom rodiljnom i roditeljskom dopustu spada među razvijene zemlje. Kada se radi o prenatalnim pregledima, trudnice imaju pravo na slobodan dan, što je zapravo slično novitetu koji sada uvodi tek jedna savezna država u SAD-u.

Inače, Vlada je predstavila i novi paket demografskih mjera koji stupa na snagu 1. ožujka 2025. godine, s ciljem poticanja nataliteta i pružanja bolje podrške roditeljima. Ključne promjene uključuju značajno povećanje roditeljskih naknada, povećanje jednokratne novčane naknade za novorođeno dijete i produljenje očinskog dopusta.

Jedna od najvažnijih mjera je povećanje naknade za drugih šest mjeseci roditeljskog dopusta. Umjesto dosadašnjih 995 eura, roditelji će primati puni iznos plaće, do maksimalno 3.000 eura mjesečno. Također, jednokratna novčana naknada za novorođeno dijete udvostručuje se s 309 eura na 618 eura. Planirano je i produljenje očinskog dopusta.

Ove mjere dio su šireg demografskog paketa vrijednog 685 milijuna eura, koji ima za cilj unaprijediti sustav podrške roditeljstvu, potaknuti povratak iseljenika, revitalizirati depopulirana područja te stvoriti poticajno okruženje za obitelji i djecu.

Komentirajte prvi

Još vijesti

New Report

Close