Plaće žena i muškaraca iste tek za 60 godina

Autor: Vladimir Nišević , 12. kolovoz 2014. u 21:58
Fotolia

Prema nalazima Europske komisije žene u prosjeku zarađuju oko 16% manje po satu od svojih kolega.

Prošlih tjedan dana, nakon objave novog istraživanja, razlika u plaćama između muškaraca i žena na istim pozicijama ponovo je bila u fokusu europskih medija. Podaci iz novog istraživanja objavljenog u Velikoj Britaniji pokazuje kako je razlika u plaćama između žena i muškaraca 13 posto u korist muškog roda, a da bude gore s trenutnom stopom rasta ženama će trebati oko 60 godina kako bi se u platnim razredima izjednačile s svojim kolegama. Toga je svjesna i Europska komisija koja je u veljači ove godine obajvila veliko istraživanje o rodnim razlikama u Europskoj uniji.

Prema nalazima Europske komisije “žene u prosjeku zarađuju oko 16% manje po satu od muškaraca, a razlika u plaćama u Europi nije jednaka. U Sloveniji, Malti, Poljskoj, Italiji, Luksemburgu i Rumunjskoj ona je ispod 10%, dok je u Mađarskoj, Slovačkoj, Republici Češkoj, Njemačkoj, Austriji i Estoniji veća od 20%”. Iako se ukupna razlika u plaćama smanjila u posljednjih deset godina,u nekim se zemljama razlika u plaćama između spolova čak povećala (Mađarska, Portugal).

“Razlika u plaćama muškaraca i žena postoji iako žene u školi i na fakultetu ostvaruju bolje rezultate od muškaraca. U 2012. u prosjeku je 83 % mladih žena završilo barem srednjoškolsko obrazovanje u EU-u, dok kod muškaraca taj postotak iznosi 77,6%. Osim toga, žene čine 60% diplomanata na sveučilištima u EU-u”, stoji u istraživanju EK.

Pored zarade problem je i poslovni napredak. “Žene i muškarci također doživljavaju različitu praksu na radnom mjestu u odnosu na napredak u karijeri i osposobljavanje. Različiti načini nagrađivanja zaposlenika te struktura platnih sustava mogu dovesti do razlike u plaćama između muških i ženskih radnika. Ta diskriminacija često nastaje zbog povijesnih i kulturnih čimbenika koji utječu na određivanje plaća. Taj takozvani ‘stakleni strop’ onemogućava ženama da dobiju najplaćenija radna mjesta”, stoji u izvješću EK. Trenutnog rješenja nema, ali kako navodi EK postoje određeni pomaci.

Prema mišljenju Komisije “poslodavci mogu imati koristi od učinkovitijeg korištenja talenata i vještina žena, primjerice cijeneći vještine žena i utvrđivanjem politika kojima se uvodi ravnoteža između posla i života, osposobljavanje i razvoj karijere. Poduzeća koja ugrade planove i strategije za uspostavu ravnopravnosti na radnim mjestima stvaraju najbolja radna mjesta za sve, muškarce i žene. Pozitivno poslovno okruženje pomaže poduzećima da privuku klijente, unaprijede poslovne rezultate i povećaju konkurentnost”.

Pozitivna praksa

Estonski akcijski plan

U Estoniji je akcijski plan za smanjenje razlike u plaćama žena i muškaraca odobren 2012. Postoji pet glavnih smjerova djelovanja: 1) unaprjeđenje provedbe postojećeg Zakona o ravnopravnosti spolova, 2) unaprjeđenje usklađivanja obiteljskog, poslovnog i privatnog života, 3) promicanje ravnopravnosti spolova, posebno u području obrazovanja, 4) smanjenje podijeljenosti po spolu, 5) analiza organizacijske prakse i platnih sustava u javnom sektoru te popravljanje situacije, prema potrebi. Naglašava se da je razlika u plaćama žena i muškaraca složeno pitanje i postoji potreba za provedbom istovremenih mjera u svim odgovarajućim područjima.

Komentirajte prvi

New Report

Close