Kakva će biti sudbina Poljoprivredne korporacije Beograd (PKB) i po kojem modelu bi kompanija mola biti privatizirana bit će poznato tek za mjesec dana. Prvi krug prodaje je propao jer nije bilo nikog tko bi bio spreman platiti 154 milijuna eura (50 posto od procijenjene vrijednosti). Ta je cijena bila prevelika i za vodeće srpske poljoprivredne poduzetnike Miodraga Kostića i Petra Matijevića. Obojica su izjavili da ih PKB zanima, ali po nižoj cijeni.
14tisuća
ura vrijedi hektar poljoprivrednog zemljišta PKB-a
Bez zaštite države
"Još nemamo konačno rješenje, vode se razgovori između vlade Srbije i grada Beograda", rekao je Tanjugu Željko Sertić, ministar gospodarstva. Sljedeća mogućnost je, prema Sertićevim riječima, pronalazak strateškog partnera ili spuštanje cijene na 30 posto od procijenjene vrednosti. Prema nagađanjima medija ta nova cijena će iznositi 91 milijun eura. To podrazumijeva i definiranje promjena i pravne odluke koja će omogućiti da kompanija nastavi s radom i nakon 31. svibnja, kada će ostati bez zaštite države od vjerovnika, kojima je dužna između 60 i 70 milijuna eura. Iako se, kako tvrdi Politika, između redaka može pročitati da će cijena PKB-a biti snižena, u Nezavisnom sindikatu PKB-a ne misle tako. Nikola Lazić, predsjednik sindikata, smatra da je vrijednost kompanije potcijenjena.
"Po ovakvoj procjeni ispada da hektar zemlje na Paliluli vredi dvije, tri tisuće eura", tvrdi Lazić. On ukazuje da je PKB prošle godine prodao kompanijama MPC i Lidl ukupno pet hektara poljoprivrednog zemljišta u građevinskoj zoni za 700.000 eura po četvornom metru. Najvrjednija imovina kompanije je poljoprivredno zemljište jer u toj zoni hektar takvog zemljišta vrijedi od 10.000 do 14.000 eura. U pozivu kupcima se navodi se da je na prodaju samo dio imovine PKB-a. Osim 17.600 hektara obradivog poljoprivrednog zemljišta ponuđen je i cijeli stočni fond (oko 26.000 grla), mehanizacija, građevinski objekti i zemljište, Tvornica stočne hrane, Tvornica za doradu sjemena i drugo.
Udjeli u tvrtkama
"Prodaje se sve osim četiri tisuće hektara građevinskog zemljišta. Dio te zemlje je na lijevoj obali Dunava, kod Pupinovog mosta, gdje će biti obilaznica, a dio u Surčinu", kaže Lazić. Prodaju se i udjeli PKB-a u tvrtkama Ekolab, PKB Agroekonomik – Institut za znanstveno-istraživački rad i transfer tehnologije u poljoprivredi, Poljoprivredno zrakoplovstvo i Veterinarska stanica PKB.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu