Nekoliko državnih kompanija u Srbiji, među kojima i one koja gomilaju gubitke za proračun, na redu su za privatizaciju.
Za 2018. najavljen je natječaj za RTB Bor, a očekuje se i rješenje za Poljoprivredni kombinat Beograd (PKB). U memorandumu potpisanom s Međunarodnim monetarnim fondom Srbija se izjasnila da će pronaći partnere za strateški važne kompanije. Novi natječaj za privatizaciju RTB-a Bor, raspisuje se u ožujku, a da kao nekoliko dosadašnjih ne bi propao mora postojati jasna strategija, smatra savjetnik za strana ulaganja Milan Kovačević.
900 milijuna
€ dugova otpisala je država kompaniji RTB Bor
"Cijena se popravila i sada bi bilo kupaca za Bor. Ali postavlja se pitanje kako ići, da li odvojiti rudarstvo i Bor ili ići u nekoj koncepciji s rudarstvom i Borom", pita Kovačević. Prva dva pokušaja privatizacije RTB-a propala su jer kompanije koje su kupile RTB Bor nisu uplatile predviđeni novac, a za treći pokušaj prodaje RTB-a nitko se nije prijavio. Nakon toga država je ušla u RTB Bor i otpisala dugove teške 900 miljuna eura, a 2016. najavljen je i profesionalni menadžment, što se nije ostvarilo.
Nekoliko neuspješnih pokušaja prodaje ima i PKB, za kojeg je posljednji natječaj objavljen u veljači 2017. Prvi pokušaj privatizacije PKB-a, 2016. godine, propao je jer nije bilo zainteresiranih za početnu cijenu koja je iznosila 51 posto procijenjene vrijednosti imovine – 154 milijun eura. U 2017. ponovno je raspisan natječaj, na koji se navodno javilo osam kompanija, ali dalje od toga nije se stiglo. A od srpskog ministra poljoprivrede nedavno smo doznali da odluka o strategiji privatizacije i o tome hoće li će država zadržati nadzor nad PKB-om, još nije poznata, objašnjava N1.
"Preuzeti PKB bez prerađivačke industrije ne može nikome donijeti dobit. Onaj tko bi preuzeo PKB u ovakvom stanju mogao bi samo razmišljati o vrijednosti zemlje", tvrdi ekonomist Ljubodrag Savić. Osim ovih privatizacija moguće je očekivati rješenje i za kompanije iz petrokemijskog kompleksa, koje su velik teret za proračun.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu