Pariz slomio Amerikance, GE preuzima Alstom

Autor: Tomislav Pili , 23. lipanj 2014. u 22:00
Francuski ministar gospodarstva Arnaud Montebourg/REUTERS

Američki koncern svoj će udjel u francuskom industrijskom ponosu platiti 17 milijardi dolara.

Pobijedili smo Amerikance – tako bi se mogla sažeti glavna poruka francuskog ministra gospodarstva Arnauda Montebourga s tiskovne konferencije o "pitanju Alstom".

Kako prenose inozemni mediji koji su tiskovnu konferenciju održanu u petak i prenošenu uživo na televiziji ocijenili "dramatičnom", Montebourg je proglasio pobjedu nad američkim industrijskim koncernom General Electricom u pogledu uvjeta za preuzimanje Alstoma, ponosa francuske industrije."To je pobjeda za Alstom, uspjeh za Francusku i neporecivi politički uspjeh za povratak države u ekonomiju", izjavio je Montebourg. A uspjeh se sastoji u ključnom uvjetu za američko preuzimanje Alstoma, a to je da francuska država s 20 posto udjela postane najveći pojedinačni dioničar kompanije. To će državu učini glavnim partnerom General Electricu u tri područja gdje će General Electric i Alstom imati svaki po 50 posto udjela.

 

50posto

udjela u Alstomu imat će Francuska i General Electric

To su proizvodnja električnih mreža, obnovljive te nuklearne turbine. GE će to pak platiti 17 milijardi dolara.Ipak, ne može se reći da je američki div loše prošao u ovom sporazumu. Dobio je većinu od onoga što je htio, a to je – prije svega – cjelokupno Alstomovo poslovanje u segmentu turbina na ugljen i plin. Za francusku vladu, važno je da je zadržan važan princip francuske industrijske politike, a to je središnja uloga države. Postignuto rješenje ustvari je alternativno jer je francuska vlada imala drugih planova nakon objave General Electricove ponude za preuzimanje.Podsjetimo, ikonu francuske industrije željelo se ostaviti u europskom vlasništvu, pa je vlada u Parizu snažno navijala da njemački Siemens objavi kontraponudu General Electricu.

Pomalo ironično, Alstom je u prošlom desetljeću umalo i postao kompanija u vlasništvu Siemensa, ali se i tada umiješala politika. Naime, Alstom je 2004. bio u vrlo teškoj financijskoj situaciji, a od Siemensova preuzimanja "spasio" ga je sanacijom novcem poreznih obveznika tadašnji ministar financija i kasnije predsjednik, Nicholas Sarkozy.Međutim, mora se priznati da Pariz ipak ne intervenira u svakom pokušaju preuzimanja francuskih kompanija. Cementara Lafarge bez ikakvog disonantnog tona iz vlade nedavno se spojila s švicarskim konkurentom Holcimom. Isto se dogodilo i u slučaju spajanja reklamne kompanije Publicis s američkim rivalom Omnicomom. No, stvari izgledaju potpuno drugačije kada se zagrebe u ono što francuska vlada smatra strateškim sektorima za svoju ekonomiju.

A to je upravo Alstom.Tijekom sage o američkom preuzimanju te kompanije vlada premijera Manuela Vallsa izdala je uredbu o mogućnosti stavljanja državnog veta na preuzimanje kompanija iz energetskog, transportnog, zdravstvenog, vodnog i telekomunikacijskog sektora. Ministar Montebourg nazvao je takav pristup "ekonomskim domoljubljem", a predsjednik države François Hollande kazao je kako se Alstom jako vara ako smatra da je pitanje njegova preuzimanja samo korporativno pitanje, tim više jer je kompanija spašena državnim novcem. 

Prsti politike

Hollandeov prazan pištolj

Iako je francuski predsjednik François Hollande naglasio kako je pitanje General Electricovog preuzimanja Alstoma i političko, a ne samo korporativno pitanje, mora se priznati da je tijekom sage o preuzimanju Alstoma zauzimao prilično neutralan stav. Poznavatelji tamošnje situacije smatraju da je takav stav uvjetovan i time što GE već dugo posluje u Francuskoj.

Komentirajte prvi

New Report

Close