Oštar pad cijena nafte od lipnja može škoditi nekim izvoznicima sirove nafte, no općenito je dobra vijest za svjetsko gospodarstvo, kazala je izvršna direktorica Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
"Bit će pobjednika i gubitnika, no kad se podvuče crta, dobra je to vijest za globalno gospodarstvo", kazala je Christine Lagarde u ponedjeljak na konferenciji izvršnih direktora kompanija u Washingtonu.
Cijene nafte pale su od kraja lipnja oko 30 posto budući da su isporuke uvećane dok globalna potražnja za naftom raste daleko sporije.
Iako nekim izvoznicima izaziva gubitke, pad cijena nafte općenito će značajno pridonijeti globalnom gospodarskom rastu obzirom da će potrošači i kompanije plaćati manje za energiju.
"Vjerojatno će to pridonijeti rastu najrazvijenijih gospodarstava s dodatnih 0,8 posto, budući da svi oni uvoze naftu – i SAD i Japan i, dakako, Europa, te Kina", kazala je Lagarde na konferenciji pod pokroviteljstvom Wall Street Journala.
Izvoznici sirove nafte trpe gubitke, za neke od njih u pitanju je računica, kazala je Lagarde, referirajući se na proizvođače u području Perzijskog zaljeva, poput Saudijske Arabije, koji ne smanjuju proizvodnju iako bi time podigli cijene nafte.
U listopadu je MMF snizio prognoze rasta za globalno gospodarstvo na 3,3 posto za 2014., a na 3,8 posto u 2015. godini, izdvajajući među razlozima stagnaciju u Europi i Japanu i usporavanje gospodarstava u nastajanju, podsjeća AFP.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu