Ovako je srpski ministar financija objasnio ‘promašaj’ s uvođenjem fiskalnih blagajni u Srbiji

Autor: Poslovni.hr , 28. studeni 2012. u 15:18
Ilustracija (SXC)

Još je krajem kolovoza državni tajnik srbijanskog ministarstva financija Vlajko Senić kazao kako će se tim potezom omogućiti lakše poslovanje.

Uvođenje tzv. fiskalnih blagajni za domaće će poduzetnike, pogođene krizom, predstavljati dodatan trošak. Uvođenje će biti provedeno po uzoru na Srbiju, koje je to napravila još 2008. godine.

>>> Fiskalne blagajne – a što kada nestane struje ili se izgubi internet veza?

Kako su mediji nagađali, navodno je upravo zbog toga ravnateljica porezne uprave Nada Čavlović Smiljanec prethodnih mjeseci više puta boravila u Beogradu gdje su je srpski kolege upoznali sa 'Zakonom o fiskalnim kasama'.

Činjenično je stanje kako se u radu s gotovinom često nailazi na neizdavanje računa ili smanjenje iznosa radi manje porezne obveze. Upravo je ta nediscipliniranost po pitanju plaćanja poreza jedan od temeljnih razloga uvođenja fiskalnih blagajni početkom iduće godine.

No za razliku od Hrvatske, koja tek uvodi fiskalne blagajne, u Srbiji su od 1. rujna 2012. ukinute fiskalne blagajne i to za čak 35 djelatnosti. Naime, Srbi su zbog štetnosti zakona, nakon četiri godine njegove primjene, odlučili znatno 'korigirati' taj zakon.

Još je krajem kolovoza državni tajnik srbijanskog ministarstva financija Vlajko Senić kazao kako će se tim potezom omogućiti lakše poslovanje, smanjenje troškova i ukidanje nepotrebne birokracije. 

Senić je tada za TV Pink istaknuo kako će ukidanje tih blagajni potaknuti velik broj obrtnika koji rade u sivoj zoni da legalno posluju, od čega će država imati veći prihod, a određeni broj ljudi naći će i posao.

Vlada Srbije je stoga krajem kolovoza donijela uredbu kojom se 35 djelatnosti oslobađa obveze posjedovanja fiskalnih blagajni.

Komentirajte prvi

New Report

Close