Ovaj talijanski političar ne želi hrvatske radnike u Italiji, evo zašto

Autor: Poslovni.hr/Hina , 29. lipanj 2013. u 11:26
Predsjednik regije Veneto Luca Zaia je u petak u Veneciji izrazio svoje protivljenje slobodnom zapošljavanju hrvatskih radnika u Italiji (Epa)

Talijanska vlada još uvijek nije objavila hoće li zatražiti dvogodišnji moratorij na slobodno zapošljavanje radnika iz Hrvatske.

Talijanska vlada još uvijek nije objavila hoće li zatražiti dvogodišnji moratorij na slobodno zapošljavanje radnika iz Hrvatske pošto ona uđe u EU 1. srpnja, dok su predstavnici talijanskih regija podijeljeni oko tog pitanja a najutjecajniji sindikati protive se moratoriju za državljane Hrvatske.

Predstavnici sindikata Italije, Slovenije i Hrvatske zatražili su na sastanku u četvrtak od predsjednika talijanske vlade Enrica Lette da se ne uvede dvogodišnji moratorij na slobodno zapošljavanje radnika iz Hrvatske za koji su se, za sada, izjasnile samo dvije talijanske regije, Veneto i Lombardija.

Talijansko veleposlanstvo u Zagrebu je u odgovoru za Hinu reklo da još nije dobilo obavijest od nadležnih talijanskih tijela o mogućim ograničenjima vezanim uz zapošljavanje radnika hrvatskog državljanstva u Italiji nakon ulaska Hrvatske u EU, te da će objaviti svaku obavijest vezanu uz navedenu problematiku.

Vlade europskih zemalja imaju pravo nakon ulaska nove članice zaštititi svoje tržište rada moratorijem na slobodno zapošljavanje radnika iz zemlje pristupnice. Na nedavnom sastanku u talijanskom ministarstvu rada, podsjećaju sindikati, samo su regije Veneto i Lombardija zatražile provedbu moratorija za Hrvatsku.

Predsjednik regije Veneto Luca Zaia je u petak u Veneciji svoje protivljenje slobodnom zapošljavanju hrvatskih radnika obrazložio velikim brojem nezaposlenih u njegovoj regiji. "Ono što tražimo je moratorij iz obzira spram naših 170.000 nezaposlenih, poput onoga njemačkog prilikom ulaska Rumunjske u Europu", rekao je Zaia. "Smatram ga stroga potrebnim, poglavito za Veneto koji je na samo sat i pol od hrvatske granice".

Veliki problem za Veneto predstavljaju radnici koji žive u Hrvatskoj a redovito putuju na rad u Italiju, posebice sezonski radnici, rekao je Zaia i ustvrdio da ima puno pravo izjasniti se o tim pitanjima jer je kao ministar "bio jedan od prvih koji su podržali ulazak Hrvatske u Europu". "Želim da u turističkim odredištima i dalje sezonski rade studenti iz Veneta a ne radnici poslani iz tvrtki sa sjedištem u Rijeci ili Zagrebu", dodao je.

Luca Zaia je član stranke Liga Veneta–Lega Nord, a od 2008. do 2010. godine, kada je izabran za predsjednika regije Veneto, bio je ministar poljoprivrede u vladi Silvija Berlusconija.

Talijanski senator Francesco Russo iz Demokratske stranke, član senatskog odbora za vanjske poslove, u petak je izjavio da je uvjeren da ulazak Hrvatske u EU ne predstavlja opasnost po talijansko tržište rada te poručio predsjedniku regije Veneto da tom pitanju ne pristupa ideološki. "Savjetujem predsjedniku Zaiji da na stranu ostavi ideologiju obrane granica Padanije i sasluša one koji, poput predstavnika proizvodnih sektora i sindikata, bolje od njega poznaju gospodarstvo i društvo tri sjeveroistočne talijanske regije", rekao je Russo glede izjave Luce Zaie o moratoriju na slobodno zapoašljavanje radnika iz Hrvatske.

"Uvjeren sam da ulazak Hrvatske u Europe predstavlja pravu pozitivnu priliku a ne opasnost po nacionalno tržište rada, posebice po ono Furlanije-Julijske krajine i Veneta", rekao je Russo i dodao da je u petak od doministrice rada i socijalnih politika Marije Cecilije Guerra zatražio da se ubrza liberalizacija tržišta rada ne samo za kvalificiranu radnu snagu nego i za sezonske radnike u poljoprivredi i turizmu.

Predsjednica regije Furlanija-Julijska krajina, Debora Serracchiani iz Demokratske stranke, glede zahtjeva sindikata iz tri zemlje izjavila je da ne očekuje veliki priljev radnika iz Hrvatske koji bi stvorio problem u njenoj regiji, prenijela je agencija ANSA u petak.

"U Furlaniji-Julijskoj krajini već desetljećima postoji prekogranični priljev radnika s druge strane granice, među kojima i Hrvata, te nije vjerojatno da bi ulazak Hrvatske u EU proizveo ozbiljne posljedice po sustav zapošljavanja u regiji, pa i stoga što se radi o radnicima koji se svakodnevno ili tjedno vraćaju u svoju zemlju boravka", ocijenila je Serracchiani.

"Učinci ulaska Hrvatske na gospodarstvo više su povezani s teritorijalnom konkurentnošću te zemlje i stoga s potencijalnim rizicima izmještanja naših tvrtki", rekla je Serracchiani i napomenula da je u razgovoru s potpredsjednikom Europske komisije Joaquinom Almunijom zatražila uvođenje instrumenata koji bi uravnotežili položaj Furlanije-Julijske krajine spram Hrvatske te najavila da će isti pritisak vršiti i na talijansku vladu.

Predstavnici talijanskih, slovenskih i hrvatskih sindikata u četvrtak su na nekadašnjem graničnom prijelazu Škofije na slovensko-talijanskoj granici obilježili ulazak Hrvatske u Europsku uniju i tom prigodom ukazali na štetnost ograničavanja prava slobode kretanja i zapošljavanja. Predstavnici hrvatskog SSSH-a, talijanskih sindikata CGIL, CISL i UIL, te slovenskih ZSSS-a i KS 90, upozorili su da ograničavanje slobode zapošljavanja doprinosi neprijavljenom zapošljavanju i dovodi do diskriminacije radnika u pograničnim područjima.

"Talijani se ne trebaju brinuti, neće biti nikakve invazije hrvatskih radnika od prvog srpnja", rekli su Slobodan Kapor i predsjednik SSSH-a Mladen Novosel. "Znamo za zabrinutosti predsjednika Veneta Luce Zaie i Lombardije, no možemo jamčiti da Hrvatska čini sve kako bi zadržala svoje radnike, posebice one najstručnije i najspecijaliziranije", rekli su predstavnici SSSH-a, prenijela je agencija ANSA.

Cipar je u petak objavio da će uvesti dvogodišnje prijelazno ograničenje hrvatskim radnicima na ciparskom tržištu rada. Cipar je deveta zemlja EU-a koja je objavila ograničenja hrvatskim radnicima nakon Njemačke, Nizozemske, Austrije, Velike Britanije, Slovenije, Belgije, Španjolske i Luksemburga. Dosad je 12 zemalja potvrdilo da neće uvoditi ograničenja – Portugal, Poljska, Švedska, Rumunjska, Mađarska, Irska, Slovačka, Češka, Danska, Finska, Estonija i Litva, a ostale još nisu donijele konačnu odluku. U hrvatskom pristupnom ugovoru predviđena je mogućnost prijelaznog razdoblja, u kojemu države članice EU-a mogu uvesti ograničenja za zapošljavanje hrvatskih radnika po formuli "2+3+2", što znači da početno ograničenje za pristup tržištu rada od dvije godine države članice mogu nakon revizije produljiti za još tri godine te uz opravdan razlog za dodatne dvije godine.

Komentari (6)
Pogledajte sve



to je neokolonijalizam, svi radnici će ostati gdje jesu, ovime ih se samo onemogućava da ostvare ikakva prava na bazi svog rada, šljakaju dok se ne umore, onda ih se samo riješe.

i to sve potiču sindikati, u doba jakog komunizma koji su oni veličali imali su bar te međunarodne organizacije, sad su europski sindikati skupine lokal-šovinista i protekcionista koji sve čine da spriječe poštene tržišne odnose i zaradu prema stvarnom angažmanu i realnoj vrijednosti posla.

da imamo pametnu vladu, ista bi se borila da potpuno spriječi njemačko i talijansko tolereriranje rada na crno, bez ilegalaca cijele gospodarske grane u tim veličanstvenim ekonomijama bi se raspale, "zemlje blagostanja i pravednosti" u kojima se dobar dio ekonomije bazira na državnom svjesnom kršenju mnogih zakona, pravnih i demokratskih načela.

Jedan covjek u Njemackoj, Hrvat, koji se bavi gradevinom, svjesno je dovodio ilegalce iz Slavonije… Njemci su ga pratili i samo uletila inspekcija. Sada ogromna globa, sud, i pitanje je da li ce biti kljuc u bravu. Ako je to "toleriranje", onda neznam… naravno, mozes svjesno krsiti zakon, ali onda snosis posljedice.

U UK znam da su kazne isto ogromne, a firma se moze i zatvoriti. Ipak se dogodi, ali cesto enke povezane grupe, rodbina, Indijci dovedu Indijce itd. U cijeloj ekonomiji, to su mizerne razine, zanemarive.

Za Italiju neznam detaljnije. Cinjenica je da rada na crno masovno ima i ovdje, i to domacih, kao i radnika iz BIH recimo, tako da treba cistiti svoje dvoriste.
[/quote]

taj hrvat koji dovodi ilegalce da bi sebi priskrbio ekstraprofit nije dio neokolonijalizma, pogledati deficitarne poslove koje u njemačkoj nitko neće da radi – njega pacijenata i starih ljudi, kućne pomoćnice, teški i zdravstveno nepovoljni fizički poslovi – tu postoji cijela supkultura ilegalnih radnika, poslodavci su nijemci, a njemačka policija im gleda kroz prste.

forma neokolonijalizma postoji i u hrvatskoj, sezonci iz unutrašnjosti dolaze raditi na more iako nemaju osnovne uvjete smještaja, spavaju u nezdravim i opasnim prostorima dok se svi prostori s elementarnim uvjetima boravak izdaju turistima za visoke cijene. a policija i inspekcija rada se prave da ništa ne vide.

no u njemačkoj svjesno kršenje zakona od strane državnih službi ima za cilj globalnu pomoć njihovoj ekonomiji, izrabljuju se stranci a ekstraprofit dobiva domaća ekonomija generalno, a u hrvatskoj je riječ o tome da pojedinci-miljenici državnih službi dobivaju privilegije na račun drugih građana.

Italija je valjda jedina zemlja na svijetu gdje bi cak i Milanovic izgledao kao ozbiljan politicar.

Ali pazi ovoga:

Predsjednik SSSH-a Mladen Novosel: “Znamo za zabrinutosti predsjednika Veneta Luce Zaie i Lombardije, no možemo jamčiti da Hrvatska čini sve kako bi zadržala svoje radnike, posebice one najstručnije i najspecijaliziranije”


to je neokolonijalizam, svi radnici će ostati gdje jesu, ovime ih se samo onemogućava da ostvare ikakva prava na bazi svog rada, šljakaju dok se ne umore, onda ih se samo riješe.

i to sve potiču sindikati, u doba jakog komunizma koji su oni veličali imali su bar te međunarodne organizacije, sad su europski sindikati skupine lokal-šovinista i protekcionista koji sve čine da spriječe poštene tržišne odnose i zaradu prema stvarnom angažmanu i realnoj vrijednosti posla.

da imamo pametnu vladu, ista bi se borila da potpuno spriječi njemačko i talijansko tolereriranje rada na crno, bez ilegalaca cijele gospodarske grane u tim veličanstvenim ekonomijama bi se raspale, "zemlje blagostanja i pravednosti" u kojima se dobar dio ekonomije bazira na državnom svjesnom kršenju mnogih zakona, pravnih i demokratskih načela.

Jedan covjek u Njemackoj, Hrvat, koji se bavi gradevinom, svjesno je dovodio ilegalce iz Slavonije… Njemci su ga pratili i samo uletila inspekcija. Sada ogromna globa, sud, i pitanje je da li ce biti kljuc u bravu. Ako je to “toleriranje”, onda neznam… naravno, mozes svjesno krsiti zakon, ali onda snosis posljedice.

U UK znam da su kazne isto ogromne, a firma se moze i zatvoriti. Ipak se dogodi, ali cesto enke povezane grupe, rodbina, Indijci dovedu Indijce itd. U cijeloj ekonomiji, to su mizerne razine, zanemarive.

Za Italiju neznam detaljnije. Cinjenica je da rada na crno masovno ima i ovdje, i to domacih, kao i radnika iz BIH recimo, tako da treba cistiti svoje dvoriste.

to je neokolonijalizam, svi radnici će ostati gdje jesu, ovime ih se samo onemogućava da ostvare ikakva prava na bazi svog rada, šljakaju dok se ne umore, onda ih se samo riješe.

i to sve potiču sindikati, u doba jakog komunizma koji su oni veličali imali su bar te međunarodne organizacije, sad su europski sindikati skupine lokal-šovinista i protekcionista koji sve čine da spriječe poštene tržišne odnose i zaradu prema stvarnom angažmanu i realnoj vrijednosti posla.

da imamo pametnu vladu, ista bi se borila da potpuno spriječi njemačko i talijansko tolereriranje rada na crno, bez ilegalaca cijele gospodarske grane u tim veličanstvenim ekonomijama bi se raspale, “zemlje blagostanja i pravednosti” u kojima se dobar dio ekonomije bazira na državnom svjesnom kršenju mnogih zakona, pravnih i demokratskih načela.

New Report

Close