Prosječno vrijeme trajanja stečajnog postupka u Srbiji je nešto manje od tri godine, gleda li se ukupan broj stečaja otvorenih od Zakona o stečajnom postupku donesenog 2005. do ove godine. Znatno dulje od toga, četiri godine, devet mjeseci i deset dana, traje stečaj promatraju li se aktivna poduzeća u tom procesu, podaci su srpske Agencije za licenciranje stečajnih upravnika, koje prenose Večernje novosti. Stečajevi se, pak, otvaraju, barem jedan dnevno, tj. mjesečno ih bude 35, a trenutačno ih se vodi 2093. Državna agencija, ipak, nije sigurna hoće li se takav ritam nastaviti i u ljetnim mjesecima. U 706 slučajeva u stečaju su tvrtke bilo društvenog bilo državnog vlasništva, ostale su iz privatnog sektora. Očekivano, najzakrčeniji u pogledu stečajnih postupaka od svih 16 za to nadležnih sudova u Srbiji je onaj najveći, Privredni sud u Beogradu, koji je ‘udomio’ čak 2015 od 6685 postupaka započetih od 2005. do danas.
Jedan od stečajeva koji je po duljini i opsežnosti napokon okončan je, podsjećamo, onaj u beogradskoj tvornici konfekcije Beko, koji je nedavno završen nakon 15 godina. Više stotina ‘Bekovaca’ nada se stoga novcu od ukupno 24,3 milijuna eura pohranjenih na računu tvrtke.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu