Tsunami koji je pogodio Japan u ožujku 2011. ostavio je beskrajnu količinu otpadaka: pet milijuna tona ostataka srušenih zgrada, automobila, brodova i komada namještaja koji će desetljećima zagađivati oceane.
Oko 3,5 milijuna tona ostataka je odmah potonulo, prema službenim podacima, a oko 1,5 milijuna tone plastike, ribarskih mreža, drva, spremnika za ribe i drugih predmeta, more je odnijelo na pučinu. "Tsunami je u Tihi ocean izbacio količinu koja u uobičajenim okolnostima tijekom 3.200 godina završi u moru Japana", ocijenila je francuska nevladina organizacija Robin Hood, specijalizirana za pitanja zbrinjavanja otpada nakon katastrofa. "Samo u vezi plastike količina izbačena u more u nekoliko sati jednaka je onoj skupljenoj tijekom nekoliko desetljeća u Atlantskom i Tihom oceanu zajedno", dodaje ta organizacija.
Početkom 2012. prvi ostaci, oni najlakši, nasukali su se na obalama Oregona u državi Washington i na jugu Aljaske i Britanske Kolumbije u Kanadi. Zatim je stigao jedan Harley-Davidson u kontejneru, nogometna lopta s imenom vlasnika, pa jedrilica. Dva betonska plutajuća doka iz ribarske luke Misava doplutala su nakon osam mjeseci, jedan do Oregona, a drugi u državu Washington, što pokazuje da nema masovnog pristizanja otpada.
"Podaci Nacionalne uprave za oceane i atmosferu pokazuju da otpad više ne tvori jedinstvenu masu", rekla je Sherry Lippiatt, regionalna koordinatorica za program morskog otpada u Kaliforniji. Simon Boxall iz Britanskog nacionalnog oceanogafskog centra je objasnio da je većinu olupina odnijela kružna struja koja polazi od sjevernog Pacifika i ostaje zarobljena u vrtlogu između Havaja i Pacifika poznatom pod imenom "Velika pacifička zona smeća". On je rekao da se neke olupine tamo zadržavaju između 30 i 40 godina.
U vezi kemijskih tvari i plastike koja se rastočila na mikročestice istraživanja su pokazala da su ih progutale ribe i školjke kojima ostaju u probavnim traktovima, rekao je stručnjak za plastične ostatke u Francuskom institutu za istraživanja mora Francois Galgani. On je upozorio i na veliki problem širenja invazivnih vrsta koje su stigle na ostacima. Američke vlasti su pomno očistile dokove iz Misave kako bi spriječile širenje više desetaka morskih vrsta s njih.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu