Po ocjeni stručne skupine s kojom su se konzultirale obavještajne agencije, elektromagnetski i ultrazvučni valovi odaslani s kratke udaljenosti mogli bi biti uzrok nekih “anormalnih zdravstvenih incidenata” (IAS), kako ih nazivaju u administrativnom žargonu.
Tehnologija koja je kadra prouzročiti simptome kakvi su primijećeni (glavobolja, mučnina, vrtoglavica, pa i neurološka oštećenja) postoji, dodaju stručnjaci, a pokazuje dio njihova izvješća koji je objavila američka obavještajna uprava.
Od stotina pregledanih, “dio IAS-a ne može se jednostavno protumačiti okolišnim ili medicinskim uvjetima i mogli bi se pripisati vanjskim podražajima”, navodi se u dokumentu.
Po mišljenju tih stručnjaka, moguće je osmisliti uređaje koji se lako mogu sakriti, a elektromagnetne ili ultrazvučne valove mogu odašiljati prema nekoj osobi.
No nisu rekli postoje li već takvi uređaji i jesu li se takvi napadi već dogodili.
No njihovo se izvješće kosi s nekim, nedavno objavljenim, zaključcima o nepostojanju dokaza o umiješanosti strane sile u tu tajanstvenu bolest.
Prošlog mjeseca je visoki dužnosnik američke vlade koji je htio ostati anoniman rekao da je “nemoguće da bi strani čimbenik, pa tako i Rusija, vodio dulju svjetsku kampanju kako bi naštetio osoblju (američkih veleposlanstava) uporabom oružja ili nekog uređaja”.
Većina slučajeva tumači se medicinskim uvjetima, među kojima su nedijagnosticirane bolesti ili okolišnim i tehničkim čimbenicima, rekao je taj dužnosnik. No dvadesetak slučajeva još nije razjašnjeno.
Stručnjaci čije je izvješće objavljeno u srijedu, odbili su niz teorija kao što je uporaba ionizirajućeg zračenja kao posljedice radijacije, kemijskih i bioloških agenasa, soničnog ili zvučnog oružja ili pak topline nastale od elektromagnetske energije.
Sve su te teorije “nevjerojatne”, zaključili su.
Od sindroma su 2016. prvo oboljeli američki i kanadski diplomati na službi na Kubi, odakle mu i ime “Havanski sindrom”.
“Anormalni zdravstveni incidenti” primijećeni su poslije i u drugim dijelovima svijeta (Kina, Njemačka, Australija, Rusija, Austrija), čak i u Washingtonu.
U kolovozu 2021. posjet američke potpredsjednice Kamale Harris Hanoju kasnio je tri sata nakon upozorenja takvog tipa u vijetnamskom glavnom gradu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu