Time su kineski proizvođači stekli golemu prednost u odnosu na konkurente u primjerice SAD-u i Europi.
Dramatičan pad troškova u Kini vremenski se poklopio s ovogodišnjim povećanjem proizvodnih kapaciteta u tom najvećem svjetskom proizvođaču solarnih panela, dok SAD također potiče vlastitu industriju kako bi konkurirala Kini. Proizvođače u SAD-u brine da bi zbog vala novih tvornica u Kini, njihove tvornice mogle postati neekonomične.
Kina drži 80 posto svjetskih kapaciteta za proizvodnju solarnih panela, prema analizi istraživačke tvrtke u području energetike Wood Mackenzie u koju je Reuters dobio uvid.
U odvojenoj prošlomjesečnoj analizi, Wood Mackenzie je objavio da se očekuje da će Kina dominirati globalnim opskrbnim lancem solarnih panela veći dio idućeg desetljeća.
Cijena proizvodnje panela u Kini ove je godine pala na 15 centi po vatu, što je za više od 60 posto niža cijena od one u SAD-u, koja iznosi 40 centi po vatu, navodi se u izvješću.
Prije godinu dana proizvodnja kineskih panela stajala je 26 centi po vatu. Usporedbe radi, trošak proizvodnje solarnih panela u Europi iznosi 30 centi po vatu, dok je u Indiji 22 centa po vatu, navodi Wood Mackenzie.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu