Oporavak svjetske ekonomije konačno uzima maha

Autor: Tomislav Oharek , 15. siječanj 2014. u 22:00
Ove se godine očekuje stabilniji gospodarski rast

Najveća prijetnja globalnom rastu su moguće negativne posljedice povlačenja poticajnih mjera američkom gospodarstvu, što je dosad prošlo bezbolno.

Svjetsko gospodarstvo je na prekretnici poručuje Svjetska banka koja ove godine očekuje snažniji gospodarski rast.

 

3,2posto

globalni rast trebao bi biti stabilan, a većina inicijalnog ubrzanja odraz je bržeg rasta u razvijenim gospodarstvima

U svom godišnjem izvješću o svjetskom gospodarstvu banka je poručila da bogate zemlje počinju opet grabiti naprijed nakon posljedica financijske krize, a to bi trebalo potaknuti  snažniji rast u gospodarstvima u razvoju.Svjetska banka ipak upozorava kako bi perspektiva rasta i dalje moglo ugroziti povlačenje poticajnih mjera gospodarstvu u SAD-u. Američke Savezne rezerve (Fed) već su počele smanjivati svoj mjesečni program kupnje obveznica  koji je ranije iznosio 85 milijardi dolara mjesečno.Postoji rizik da bi to moglo diljem svijeta rezultirati rastom kamatnih stopa, što bi se odrazilo na tijek novca u i iz razvijenih gospodarstava te bi vodilo prema mnogo volatilnijem međunarodnom financijskom tržištu.

 

5,3posto

gospodarstva u razvoju imaju projecirani rast za oko dva postotna boda slabiji nego u razdoblju velikog gospodarskog buma od 2003. do 2007. godine. Unatoč tome posljedica je to povratka održivijim stopama rasta pa manja stopa nije problematična

Ekonomist Svjetske banke za britanski BBC je rekao kako su posljedicama povlačenja poticajnih mjera američkom gospodarstvu najizloženija gospodarstva Brazila, Turske, Indije i Indonezije. Ipak je pritom napomenuo da dosadašnji prvi konkretni koraci koje su u tom smjeru poduzele Federalne rezerve nisu izazvale oziljnije poremećaje na tržištu."Čini se rast uzima maha i u visokodohodovnim gospodarstvima, kao i u onima u razvoju, no unatoč tome rizici usporavanja i dalje prijete globalnoj ekonomiji", poručio je predsjednik Svjetske banke Đim Jong Kim."Rezultati razvijenih gospodarstava imaju sve veći zamašnjak, i to bi u mjesecima pred nama trebalo poduprijeti snažniji rast u državama u razvoju.

 

2,2posto

visokodohodovne države popušta pritisak fiskalne konsolidacije i političke neizvjesnosti, što potiče rast

Ipak, da bi ubrzale redukciju siromaštva razvijene države moraju usvojiti strukturne reforme koje promiču stvaranje radnih mjesta, jačaju financijski sustav i podupiru mehanizme socijalne sigurnosti", zaključio je predsjednik Svjetske banke.Svjetska Banka tako prognozira da će države u razvoju ove godine porasti za 5,3 posto s 4,8 posto prošle godine, dok se dogodine očekuje rast od 5,5 posto. Istodobno bi gospodarstvo razvijenih država trebalo ove godine porasti 2,2 posto sa 1,5 posto prošle godine, te iduće godine porasti na 2,4 posto. Ukupno bi svjetsko gospodarstvo trebalo osnažiti za 3,2 posto, sa 2,4 posto prošle godine, a rast bi se trebao nastaviti i u 205. godini i to na 3,4 posto. 

Komentari (4)
Pogledajte sve



šteta što to s nama nema veze, mi smo kao izolirani otok u oceanu [emo_ljut]

Oporavak se nece desiti sam od sebe. Spanjolci su liberalizirali radno zakonodavstvo i nezaposlenost sada pada 25K mjesecno. PMI u decembru im je bio 54.1

Jadranka Kosor je pokusala to napraviti, ali je odmah organiziran referendum i 800000 je potpisalo protiv.
[/quote]
U HRV se nije rasčistilo s komunizmom kada se ništa nije radilo a dobro živjelo. U HRV se uglavnom improvizira ili se nastoji nešto ušićariti i tako pokušava živjeti. Zato narod i nije zainteresiran da ima neku perspektivnu Vlast koja će nešto pokrenuti. Caruje mentalitet uhljeba, Vlast je ipak na kraju odraz naroda koji ju bira. Dok se ne stvori kritična masa koja to shvaća neće biti promjene. Stranke tu nisu bitne jer sve na Vlasti rade isto.


šteta što to s nama nema veze, mi smo kao izolirani otok u oceanu [emo_ljut]

Oporavak se nece desiti sam od sebe. Spanjolci su liberalizirali radno zakonodavstvo i nezaposlenost sada pada 25K mjesecno. PMI u decembru im je bio 54.1

Jadranka Kosor je pokusala to napraviti, ali je odmah organiziran referendum i 800000 je potpisalo protiv.

šteta što to s nama nema veze, mi smo kao izolirani otok u oceanu [emo_ljut]

New Report

Close