Proizvodna aktivnost u Kini potonula je u svibnju više od očekivanja zbog slabljenja potražnje uzrokovavši pad dioničkih tržišta u Aziji. Službeni indeks menadžera nabave (PMI) u segmentu proizvodnje spustio se na najnižu razinu u pet mjeseci na 48,8, s travanjskih 49,2, objavio je u srijedu Nacionalni ured za statistiku, piše Reuters.
Istodobno, aktivnost u uslužnom sektoru u svibnju je porasla, no najsporije u posljednja četiri mjeseca. Pritom je službeni neproizvodni PMI pao s 56,4 na 54,5. Objava indikatora usporavanja kineskog gospodarstva gurnula je azijska tržišta u ‘crveno’, a na vrijednosti su izgubili kineski juan, kao i australski i novozelandski dolar.
Oporavak u obliku slova ‘K’
“PMI podaci otkrivaju da bi Kina mogla krenuti prema oporavku u obliku slova K. Slaba domaća potražnja mogla bi opteretiti održivi rast Kine ako ne budu učinkoviti i djelotvorni politički potezi za poticanje opsežnog oporavka”, kaže glavni ekonomist Jones Lang LaSallea Bruce Pang.
Indeks menadžera nabave, također, reflektira slab performans i drugih dijelova Azije. Japan je, primjerice, objavio iznenađujuće podatke o padu proizvodnje, a sličan silazni trend usporavanja u proizvodnom sektoru objavila je i Južna Koreja.
Prema analizi Reutersa, Kina izlazi iz trogodišnjeg zatvaranja zbog pandemije, no oporavak je dosad bio neujednačen. Oporavak predvodi potrošnja na usluge, bitno snažnija nego segment proizvodnje te izvozno orijentirani sektori drugog najvećeg gospodarstva na svijetu.
Podindeksi PMI-a za svibanj pokazali su da se tvornička proizvodnja nakon inicijalnog povećanja smanjila, dok su nove narudžbe, uključujući za nove izvozne poslove, pale drugi mjesec zaredom. Pritom su se s najvećim padom potražnje i proizvodnje suočile kemijska industrija, industrija za taljenje i valjanje željeznih metala, objavio je NBS. Pad je zabilježen i u nekretninskom sektoru.
Uslužni sektor, željeznički i zračni prijevoz, smještaj i ugostiteljski sektori nastavili su ekspanziju, ponajviše zahvaljujući obimnim svibanjskim putovanjima za Praznik rada.
Rez obvezne pričuve
Da oporavak posustaje, osim PMI-ja, daju naslutiti i ostali ekonomski pokazatelji. U travnju se oštro smanjio uvoz, tvorničke cijene zabilježile su pad, jednako kao i investicije u nekretnine. Klizanje prema dolje bilježe industrijski profiti, a ranija predviđanja nisu ispunile tvornička proizvodnja ni maloprodaja.
S najnovijim prolaznim vremenom kineskog gospodarstva, analitičari korigiraju očekivanja za ovu godinu. Nomura i Barclays već su smanjili prognoze rasta kineskog BDP-a. “Proaktivne fiskalne politike, snižavanje stopa ili smanjenja obvezne pričuve i ciljani alati monetarne politike sa strukturnom reformom bili bi ključni”, dodaje je Pang.
U namjeri da potakne rast kredita kineska središnja banka u ožujku je smanjila obvezne rezerve tamošnjih banaka. Premijer Li Qiang rekao je nedavno da je potrebno više ciljanih mjera za povećanje potražnje, dok je kineska središnja banka sredinom mjeseca najavila da “snažnu i stabilnu” potporu realnom gospodarstvu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu