Opća skupština Ujedinjenih naroda u utorak je prihvatila sporazum o globalnoj trgovini oružjem koji prošli tjedan nije dobio jednoglasnu potporu ali ga je u utorak na glasovanju podržala većina članica UN-a, izvijestili su Ujedinjeni narodi.
Za rezoluciju koja sadrži tekst sporazuma o regulaciji trgovine konvencionalnim oružjem glasovale su 154 članice. Tri zemlje članice, Demokratska Narodna Republika Koreja, Iran i Sirija glasovale su protiv a 23 države su bile suzdržane.
Sporazum je podržan nakon što prošloga četvrtka, na kraju dvotjednog zasjedanja Konferencije o sporazumu o trgovini oružjem (ATT), sve 193 članice nisu podržale tekst sporazuma. Uoči glasovanja je predsjednik Opće skupštine Vuk Jeremić u svom govoru tekst ocijenio velikim iskorakom te "čvrstim i operativnim".
Tekst povezuje prisutnost oružja u zemljama u razvoju, posebice na područjima pogođenim sukobima, s izazovima održivog razvoja i zaštite ljudskih prava, istaknuo je Jeremić.
Predsjednik ATT-a australski veleposlanik Peter Woolcott napomenuo je da je konferencija došla "vrlo blizu uspjeha" i pohvalio sva izaslanstva što su "marljivo radila, konstruktivno pregovarala te nastojala postići uspjeh".
Nakon što je u četvrtak navečer odbijen tekst sporazuma iste je večeri Općoj skupštini upućen nacrt rezolucije. Za razliku od konferencije, gdje sve 193 države članice moraju prihvatiti konačni tekst, u Općoj skupštini za njegovo usvajanje potrebna je samo obična većina, odnosno 97 glasova.
Po UN-ovom uredu za razoružanje, sporazum se ne odnosi na unutarnju trgovinu oružjem ili prava na nošenje oružja u zemljama članicama, ne zabranjuje izvoz bilo koje vrste oružja, ne narušava legitimno pravo država na samoobranu niti ne potkopava već uspostavljene nacionalne standarde u pitanju oružja.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu