Još u povijesti razmišljalo se o utjecaju tehnologije na život i transformaciju svagdanjih aktivnosti, pa su viktorijanci imali zamisli kao što su pješaci koji prelaze rijeku nošeni minijaturnim balonima vrućeg zraka i policajci s mehaničkim krilima. Daleko od osobnih letačkih uređaja, tehnologije koje transformiraju današnje gradove su diskretne i često nevidljive. Tako je i sa Santanderom, španjolskim pametnim gradom, gdje su ulični objekti ugrađeni u inovativnu tehnologiju baziranu na Internetu stvari (IoT), a za razliku od povijesnih promišljanja, ove tehnologije sa sigurnošću poboljšavaju kvalitetu života. Pokrivajući samo nekoliko gradskih blokova, pametni grad Santander razvio je stotine senzora za mjerenje svih aspekata javnih usluga, uključujući uličnu rasvjetu, skupljanje smeća i slično. S populacijom od samo 180.000 stanovnika, Santander nije štedio u namjeri poboljšanja kvalitete života. Ugrađeno je preko 20.000 uređaja u zgradama, parkovima, vozilima i drugim objektima čiji je cilj zaštita okoliša i pozitivan utjecaj na živote stanovnika. Integracija interneta u fizički svijet znači da IoT uređaji podržavaju gradsku digitalnu infrastrukturu i učinkovito upravljaju urbanim sustavima kao što je sustav vode ili energije, a sve s minimalnom ili nikakvom ljudskom intervencijom. Svi koji žive ili su se nekada našli u Santanderu znaju da ne moraju gubiti vrijeme u potrazi za parkiranjem. Sustav skriveni ispod pločnika prepoznaju slobodna parkirna mjesta i usmjeravaju vozače putem digitalnih uličnih znakova. Inicijativa, zajedno s drugim prometnim projektima, značajno smanjuje zagušenje i emisije CO2 u gradu.
Pametni parkovi
IoT senzori također su ugrađeni u autobuse, taksije i ulične svjetiljke, a tako prikupljaju podatke o prometu, razini buke i sličnim okolinskim uvjetima. Ti se podaci zatim koriste za optimiziranje puteva javnog prijevoza, dijeljenjdae potaka o prometu u realnom vremenu s javnošću, smanjenje zagušenja i kao odgovori na mehaničke probleme. Kroz praktičnu aplikaciju možete provjeriti dostupne taksije ili javne bicikle za najam i platiti parkiranje.
Kako bi stali na kraj neodrživosti i velikim računima, Santanderova održiva inicijativa Smart Water smanjuje troškove (i neželjena iznenađenja) osnažujući stanovnike da upravljaju korištenjem vode putem aplikacije za pametne telefone. U realnom vremenu mogu vidjeti podatke o kvaliteti i potrošnji vode, pratiti trendove tijekom vremena i primati upozorenja o uslugama. Povratne informacije omogućuju gradu da učinkovitije opskrbi vodom gdje i kada je to potrebno, prikupljajući pritom i vrijedne podatke o kvaliteti vode, pritisku i drugim čimbenicima okoliša.
Zamislite sunčano poslijepodne u Santanderovom parku La Maruci za kojeg možda niste svjesni da je pametan park, a tome pridonose IoT senzori postavljeni po parku koji “marljivo” rade kako bi automatski koordinirali usluge i održavanje. Senzori vlažnosti u javnim parkovima i vrtovima osiguravaju da se zelene površine zalijevaju samo kad je tlo suho, a to još jednom potvrđuje i njihove ozbiljne namjere uštede vode i na gradskoj razini. Čak su i otpadni spremnici inteligentni, a integracija pametnih tehnologija omogućuje da se nadležnim službama javi kada ih je potrebno isprazniti. Inteligentna LED svjetla osvjetljavaju ovisno o dobi dana i čovjekovoj blizini, a takav projekt donio je uštedu od nevjerojatnih 1,5 milijuna dolara godišnje.
Santander poziva javnost da sudjeluje u stalnoj inovaciji gradskih usluga. Građani se potiču da izvještavaju o problemima održavanja, zagušenju prometa i ostalim problemima kroz aplikaciju s vizualnom komponentom, a na temelju fotografije može se vidjeti situacija i tako grad može biti učinkovitiji prilikom odgovora na problem.
Inicijativa pod nazivom Santander City Brain također omogućuje građanima da predlože projekte i daju kreativna rješenja za izazove s kojima se grad suočava.
Grad radi i na povećanju sinergije na različitim uslugama baziranih na internetskoj tehnologiji. Tako za gradske incidente žele povezati timove koji bi se trebali naći na terenu, pa ako na primjer dođe do odvaljenog debla koje je spriječilo kvartovske aktivnosti, takav sustav automatski bi dodijelio tim za održavanje, preusmjerio bi upravljačke programe na alternativnu rutu i pojačao osvjetljenje na tom području zbog sigurnosti.
Santander je još jedan reprezentativan primjer da nikad nisi dovoljno mali da budeš veliki, a velikim te čini integracija pametnih tehnologija u sustave koji mogu poboljšati kvalitetu života stanovnika.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Jako dobro!
Jednog će se dana cijeli promet temeljiti na IoT, pogotovo kada se uvede autonomna vožnja. Onda neće više biti potrebno da te sustav preko mobitela informira i preusmjerava negdje drugdje, nego će informacija o gužvi doći direktno tvom autu koji će skrenuti na najbolju rutu. Optimirat će se i vrijeme polaska na posao i sve će to rezultirati manjom gužvom, manjim onečišćenjem i mooožda većom srećom populacije.
Uključite se u raspravu