Od početka 2015. u zemljama regije slobodno tržište struje

Autor: Poslovni dnevnik , 04. rujan 2014. u 10:30
Potpuna liberalizacija tržišta električnom energijom u Srbiji, Crnoj Gori, BiH i Makednoniji/FOTOLIA

Veličina tržišta i struktura potrošača u Crnoj Gori nisu atraktivni za kompanije s velikim iskustvom na međunarodnom tržištu.

Tržište električne energije od 1. siječnja sljedeće godine bit će u potpunosti otvoreno u Srbiji, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini i Makedoniji.

U Sloveniji i Hrvatskoj tržište je već u potpunosti liberalizirano, piše list Danas.U Makedoniji su svi kupci struje, osim kućanstava, na tržištu od travnja ove godine. Od proljeća, 222 veće kompanije, s više od 50 zaposlenih i godišnjim prometom od najmanje 10 milijuna eura, kao i institucije, kojima se kasnije pridružilo još jedanaest većih kupaca, mogu birati hoće li struju kupovati kod jednog od devet registriranih opskrbljivača ili kod trgovaca električnom energijom. Prije početka tog procesa u Makedoniji iz kompanija Energy Delivery Group rekli su da će tvrtke koje će kod njih kupovati umjesto 95 eura za megavatsat, koliko su plaćali državi, sada plaćati 20 eura manje. No iz kompanije EVN upozorili su da liberalizacija ide u prilog kompanijama koje koriste niskonaponsku struju, kao što su banke, osiguravajuća društva i tvrtke koje nude usluge, ali ne i tvrtkama koje koriste srednji napon.

 

233veća

kupca u Makedoniji od travnja ove godine mogu birati kod koga će kupiti struju

Od početka 2015. slobodnom makedonskom tržištu struje priključit će se mali potrošači i kućanstva. Oni koji izaberu nekog od registriranih opskrbljivača na tržištu, najkasnije do sredine studenoga s njim moraju zaključiti ugovor, a ona kućanstva i mali potrošači koji to ne urade, nastavit će koristiti struju dosadašnjih opskrbljivača po reguliranim cijenama, koje mogu biti više od onih na slobodnom tržištu. Za sve kupce, osim za domaćinstva, tržište električne energije u Crnoj Gori otvoreno je 2009. godine. Od početka sljedeće godine svi će, uključujući i kućanstva, imati pravo sami birati opskrbljivača. Licenciju za opskrbu, uz EPCG Snabdijevanje, ima i Montenegro Bonus, koji opskrbljuje KAP, ali zasad ne pokazuje namjeru da djelatnost proširi na druge kategorije potrošača. No koliko će doista proraditi konkurentnost na crnogorskom tržištu nitko se ne usuđuje prognozirati.

Razlog je taj što alternativni opskrbljivači teško mogu ponuditi struju po cijenama nižim od onih iz domaćih izvora, a da pritom nešto i zarade. Usto, veličina tržišta i struktura potrošača u Crnoj Gori nisu atraktivni za kompanije s velikim iskustvom na međunarodnom tržištu.U Bosni i Hercegovini kućanstva će 1. siječnja 2015. izaći na tržište, kao i većina velikih potrošača. Iako svi kupci, osim kućanstava, već godinama mogu kupovati struju na tržištu, do sada to u Republici Srpskoj nitko nije uradio.

I u Srbiji se tržište potpuno oslobađa 2015., a ta je zemlja ove godine otvorila tržište električne energije za poduzeća, njih 3200, koja imaju više od 50 zaposlenih, više od 10 milijuna eura prihoda godišnje i jedan priključak na srednjem naponu. Početkom godine bilo je registrirano oko 70 opskrbljivača električnom energijom, od kojih je 30 bilo aktivno.No po kakvim cijenama će kućanstva u Srbiji kupovati električnu energiju teško je predvidjeti jer je ministar energetike i rudarstva Aleksandar Antić jučer najavio da će cijena struje sigurno porasti, ali nije rekao koliko. Struja u Srbiji je posljednji put poskupjela 2013. u kolovozu. 

Komentirajte prvi

New Report

Close