Izraelska obavještajna služba umetnula je eksplozivne sastojke u tisuće pejdžera tijekom njihove proizvodnje, mjesecima prije nego što ih je uvezao Hezbolah, objavio je libanonski sigurnosni izvor.
Hezbolah se koristi starijom tehnologijom upravo zato kako bi izbjegao izraelsko praćenje, a Mossad im je u pejdžere Gold Apollo ubrizgao eksploziv tijekom proizvodnje i aktivirao ih jučer istovremenim šifriranim porukama.
Operacija predstavlja neviđen proboj sigurnosnih mjera Hezbolaha. Detonirano je tisuće pejdžera diljem Libanona, pri čemu je smrtno stradalo devet ljudi, a ranjeno gotovo 3000 drugih.
Libanonski sigurnosni izvor je rekao da se radi o pejdžerima Gold Apollo, no tajvanska tvrtka je rekla da nije ona proizvela uređaje, već europska kompanija koja ima pravo koristiti njeno ime.
Proiranski Hezbolah je obećao osvetiti se Izraelu, čija je vojska odbila komentirati detonacije.
Čini se da se operacija planirala više mjeseci, reklo je nekoliko izvora za Reuters.
Viši libanonski sigurnosni izvor je kazao da je skupina naručila 5000 pejdžera od tvrtke Gold Apollo, za koje nekoliko izvora tvrdi da su uvezeni u Libanon ranije ove godine.
Tvrtka iz Mađarske?
Osnivač tvrtke Hsu Ching-Kuang je objasnio da je pejdžere korištene u eksplozijama izradilo poduzeće u Europi koje ima pravo koristiti ime tajvanske tvrtke.
“Proizvod nije naš. Riječ je o tome da je samo imao naš zaštitni znak na sebi”, rekao je novinarima u srijedu.
Američki mediji prenose da je Gold Apollo objavio da je tvrtka sa sjedištem u Mađarskoj dobila dozvolu za korištenje njegove robne marke u određenim regijama, nakon što je militantna skupina Hezbolah najavila da će doći do “ozbiljnog obračuna” zbog tog slučaja.
Viši libanonski sigurnosni izvor je na temelju fotografije pejdžera zaključio da se radi o modelu AP924, koji poput drugih pejdžera bežično prima i prikazuje tekstualne poruke, no ne može uspostavljati telefonske pozive.
Borci Hezbolaha koriste pejdžere kao niskotehnološko sredstvo komunikacije u pokušaju da izbjegnu da ih Izrael locira, rekla su ove godine za Reuters dva izvora upućena u način djelovanja skupine.
No, viši libanonski sigurnosni izvor je kazao da je uređaje preinačila izraelska obavještajna služba “na proizvodnoj razini”.
“Mossad je u uređaj umetnuo pločicu s eksplozivnim materijalom koja prima šifru. Veoma ju je teško otkriti bilo kojim sredstvima. Čak s bilo kojim uređajem ili skenerom”, pojasnio je izvor.
Izvor je rekao da je 3000 pejdžera eksplodirali kada im je poslana šifrirana poruka, koja je istovremeno detonirala eksplozive.
Drugi sigurnosni izvor je za Reuters rekao da je u novim pejdžerima skriveno do tri grama eksploziva koje Hezbolah mjesecima nije primijetio.
Izraelski dužnosnici nisu odmah odgovorili na Reutersovim zahtjevom za komentarom.
Fotografije uništenih pejdžera koje je Reuters analizirao prikazuju oblik i naljepnice na poleđini koje odgovaraju pejdžerima koje proizvodi Gold Apollo.
Hezbolah je ošamućen u napadu, u kojem su borci i drugi ranjeni, hospitalizirani ili poginuli. Jedna dužnosnik Hezbolaha, koji je pristao razgovarati pod uvjetom da ostane anoniman, rekao je da detonacija predstavlja “najveću povredu sigurnosti” skupine otkako je izbio rat između Izraela i Hezbolahovog saveznika Hamasa 7. listopada.
“Ovo je praktički najveći kontraobavještajni propust Hezbolaha u (posljednjih nekoliko) desetljeća”, rekao je Jonathan Panikoff, bivši zamjenik američkog nacionalnog obavještajnog časnika za Bliski istok.
Razbijte mobitele
Hezbolah je u veljači sastavio ratni plan koji je trebao sanirati pukotine u obavještajnoj infrastrukturi skupine. Oko 170 boraca je već ubijeno u izraelskim napadima na Libanon, uključujući jednog višeg zapovjednika i visokog Hamasovog dužnosnika u Bejrutu.
Vođa libanonske skupine Hasan Nasralah je u televizijskom obraćanju 13. veljače ozbiljno upozorio pristaše da su njihovi mobiteli opasniji od izraelskih špijuna, rekavši da bi ih trebali razbiti, zakopati ili zaključati u željeznu kutiju.
Umjesto toga, skupina je odlučila distribuirati pejdžere pripadnicima raznih grana Hezbolaha, od boraca do bolničara.
Eksplozije su ranile mnoge članove skupine, prema snimkama iz bolnica koje je vidio Reuters. Ranjeni muškarci su pretrpjeli ozljede različitog intenziteta na licu, izgubili su prste ili zadobili rane na boku, gdje su vjerojatno nosili pejdžere.
“Zaista smo teško pogođeni”, rekao je viši libanonski sigurnosni izvor, koji ima izravan uvid u Hezbolahovu istragu događaja.
Do eksplozija pejdžera je došlo u vrijeme rastuće zabrinutosti glede napetosti između Izraela i Hezbolaha, koji razmjenjuju vatru uzduž izraelsko-libanonske granice otkako je prošlog listopada izbio rat u Gazi.
Premda je rat u Gazi bio glavni fokus Tel Aviva od napada Hamasovih militanata 7. listopada, neizvjesna situacija na sjevernoj izraelskoj granici s Libanonom je dovela do straha od regionalnog sukoba koji bi u sebe mogao uvući Sjedinjene Američke Države i Iran.
Raketnim napadom Hezbolaha, dan nakon 7. listopada, započela je trenutna faza sukoba u kojoj svakodnevno dolazi do topničke i raketne paljbe, a izraelski mlazni zrakoplovi su napadali ciljeve duboko u libanonskom teritoriju.
Hezbolah tvrdi da ne želi potpuni rat s Izraelom, no da će se boriti ako ga započne Tel Aviv.
Izraelski ministar Yoav Gallant je američkom ministru obrane Lloydu Austinu u ponedjeljak kazao da izmiče prilika za postizanje diplomatskog rješenja za sukob s Hezbolahom na jugu Libanona.
Ipak, stručnjaci su rekli da ne smatraju da su detonacije pejdžera znak da slijedi izraelska kopnena ofenziva, već znak naizgled duboke izraelske infiltracije.
“(Detonacije) demonstriraju sposobnost Izraela da infiltrira svoje protivnike na izvanredno dramatičan način”, rekao je Paul Pillar, veteran američke obavještajne zajednice s 28-godišnjim iskustvom, uglavnom u CIA-u.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu