Već desetak dana javnost je zaokupljena slučajem Blakea Lemoinea, sada već bivšeg Googleova inženjera, koji je javno ustvrdio kako je LaMDA, Googleov chatbot postao – svjesnim. Odnosno, razumnim, osjetnim, piše u nedjelju Večernji list.
Lamoine je najprije zbog takve tvrdnje izrečene u medijima suspendiran i poslan na plaćeni godišnji te mu je budućnost u tvrtki nesigurna. LaMDA (Language Model for Dialogue Applications) je chatbot koji je kadar uspostaviti suvislu komunikaciju s korisnikom na visokoj razini.
Držalo se kako je to do sada najnapredniji chatbot, a Lamoine je dobio zadatak da provjeri koliko je blizu “pravoj” stvari, osobi, je li toliko dobar da može zavarati ljudskog korisnika.
Lamoineov je zaključak bio ne samo da jest već i da je čak i razvio svijest. No, Googleov je inženjer to odlučio i objaviti što je izazvalo val interesa, ponegdje čak i panike. Iako je u susprenziji, Lamoine ne odustaje te je svoju komunikaciju s LaMDA-om i objavio.
Ukoliko je ona korektno prenesena, za razumjeti je na temelju čega je on zaključio da je Googleov chatbot svjestan, te da se radi o svjesnosti djeteta od 8-9 godina.
No, je li ovo doista i moguće već u sustavima poput chatbota, što ako jest, gdje se povlači granica…
“U ovom trenutku nije moguće da se dovede do tog nivoa svijesti jer chatbot primjenjuje postojeće znanje i na osnovu toga on suštinski uči i reproducira u različitoj formi ono što je naučio na temelju obrazaca i na internetu. Ali, on ne može stvarati nova iskustva, znanja ili kreativne stvari. On nema senzore preko kojih dobiva inpute da kombinira nova znanja i stvara kreativnost”, kaže Ivan Ostojić, člana Uprave za razvoj poslovanja Infobipa, prvog hrvatskog jednoroga.
Umjetna inteligencija nam može olakšati svakodnevne radnje, a chatbotovi su samo jedan od primjer takvih rješenja. Prilikom kreiranja chatbotova, u Infobipu koristimo machine learning, odnosno nadzirano strojno učenje. Punimo bazu podataka informacijama i predifiniranim odgovorima kako bismo chatbot istrenirali da točno prepozna upite korisnika tijekom njihove konverzacije. Infobip ima bazu podataka predefiniranih odgovora, naš chatbot prepoznaje pitanja na temelju umjetne inteligencije i na temelju toga izvlači iz baze predefinirane odgovore – objasnio je Ostojić, piše novinar Večernjeg lista Zoran Vitas.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu