Prošle su godine izvješća da su Sjedinjene Države prisluškivale telefon njemačke kancelarke Angele Merkel i špijunirale čelnike i građane nekih od najbližih saveznika SAD-a, poput Njemačke, Španjolske i Francuske, izazvala oštre kritike u Europi.
Obama bi u petak u govoru u ministarstvu pravosuđa trebao objaviti rezultate preispitivanja praksi prisluškivanja a očekuje se da će uvesti veća ograničenja u špijuniranju stranih čelnika.
Prilikom sastanka s Obamom u Ovalnom uredu Bijele kuće, Rajoy je novinarima rekao da je glede špijuniranja, koje je provodila Nacionalna sigurnosna agencija SAD-a (NSA), bio u kontaktu s diplomatima SAD-a u Španjolskoj i s vladom SAD-a "na drugim razinama" te zaključio da su "objašnjenja bila zadovoljavajuća".
"Sve dok nema novih razvoja, nemam ništa za dodati onome što sam ranije rekao", izjavio je Rajoy.
Obama se prošlog tjedna sastao s nekoliko zastupnika kongresa SAD-a i dužnosnicima obavještajnih agencija SAD-a kako bi utvrdili reforme obavještajnog sustava SAD-a.
Obamini potezi izravan su rezultat skandala koji je izazvao Edward Snowden razotkrivši tajne špijunske programe agencije NSA čiji je bio suradnik.
Glasnogovornik Bijele kuće Jay Carney je rekao da će Obama vjerojatno ponuditi mješavinu reformi koje bi određivale neka djelovanja koja bi on odobravao i neka koja bi trebala odobrenje Kongresa.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu