Obilježena 10. godišnjica napada na novinare Charlie Hebdoa

Autor: Borivoje Dokler , 07. siječanj 2025. u 22:00
Predsjednik Emmanuel Macron i gradonačelnica Pariza Anne Hidalgo predvodili su komemoracije koje su uključivale polaganje vijenaca i minutu šutnje na tri lokacije/Reuters

Dvojica maskiranih napadača upala su u prostorije francuskog satiričnog časopisa i ubila 12 ljudi.

Francuska je u utorak obilježila sjećanje na žrtve napada na satirični magazin Charlie Hebdo koji se dogodio prije 10 godina, a koji je pokrenuo niz napada islamističkih militanata te potaknuo raspravu o slobodi tiska koja traje do danas.

Dvojica maskiranih napadača povezanih s al-Qaedom, naoružana jurišnim puškama, upala su u tadašnje prostorije Charlie Hebdoa i ubila 12 ljudi. Napadači su željeli osvetiti proroka Muhameda gotovo desetljeće nakon što je ateistički i često provokativni tjednik objavio karikature koje su ismijavale proroka.

Ubojstva su izazvala val nacionalne suosjećajnosti izražen sloganom “Je Suis Charlie” (Ja sam Charlie) i pokrenula veliku raspravu o slobodi izražavanja i religiji u sekularnoj Francuskoj.

Karikature poroka Muhameda
“Bilo je prizora koje nikada neću zaboraviti,” rekao je bivši francuski predsjednik François Hollande za Reuters. “Morali smo djelovati i to smo učinili odgovorno, svjesni da nismo završili i da će biti drugih tragedija. I bilo ih je.”

Scholz: Napad je bio usmjeren na naše zajedničke vrijednosti – slobodu i demokraciju – i to nikada nećemo prihvatiti.

Predsjednik Emmanuel Macron i gradonačelnica Pariza Anne Hidalgo predvodili su komemoracije koje su uključivale polaganje vijenaca i minutu šutnje na tri lokacije u glavnom gradu.

Njemački kancelar Olaf Scholz na platformi X napisao je da Njemačka suosjeća u boli sa svojim francuskim prijateljima. “Barbarski napad braće Kouachi, u kojemu je ubijeno 12 ljudi, među kojima i osmero zaposlenika satiričnog lista, bio je usmjeren na naše zajedničke vrijednosti – slobodu i demokraciju – i to nikada nećemo prihvatiti”, dodao je na francuskom njemački čelnik.

Podružnica Al Qaede u Jemenu stavila je tadašnjeg urednika Charlie Hebdoa, Stephanea Charbonniera, na ‘listu traženi’ nakon što je magazin prvi put objavio karikature proroka Muhameda 2006. godine. Dvojica napadača, rođenih i odraslih u Francuskoj, upali su u ured Charlie Hebdoa 7. siječnja 2015., pucajući nasumično.

Ubili su osam članova uredništva, uključujući Charbonniera, i još četiri osobe prije nego što ih je policija ubila. U iduća dva dana, drugi muškarac, također rođen u Francuskoj, ubio je policajku i četiri židovska taoca u košer supermarketu u predgrađu Pariza. Policija je i njega ubila.

Više od 250 ljudi ubijeno je u Francuskoj u islamističkom nasilju od tada, što je razotkrilo izazove s kojima se zemlja suočava u borbi protiv prijetnje militanata. Godišnjica je potaknula nova razmišljanja o slobodi tiska u Francuskoj. Hollande je izrazio zabrinutost zbog sve veće autocenzure uzrokovane strahom.

Posebno izdanje
“Treba li objavljivati crteže, projicirati određene slike ili sastavljati izvještaje kada znamo da bi mogli povrijediti pojedince ili zajednice? Postoji oblik autocenzure koji je ukorijenjen”, rekao je. Charlie Hebdo je povodom obljetnice objavio posebno izdanje, prikazujući muškarca kako sjedi na cijevi puške uz riječ “Neuništivi!” na naslovnici.

“Danas su vrijednosti Charlie Hebdoa – poput humora, satire, slobode izražavanja, ekologije, sekularizma, feminizma – pod većom prijetnjom nego ikada”, navedeno je u uvodniku.

Kritičari Charlie Hebdoa optužuju magazin da prelazi granice i skreće u islamofobiju stalnim objavljivanjem karikatura proroka Muhameda. Magazin to negira i tvrdi da ismijava sve religije, uključujući kršćanstvo.

Komentirajte prvi

New Report

Close