Za razliku od pojedinih proizvođača cjepiva protiv covida-19, Merck će dopustiti generičkim proizvođačima u Indiji da u više od stotinu siromašnih zemalja prodaju tablete po znatno sniženim cijenama. U toj skupini zemalja je i većina subsaharskih nacija Afrike, gdje razine cijepljenosti stanovništva dosežu svega tri posto.
Merck je od američke Agencije za hranu i lijekove (FDA) zatražio hitnu autorizaciju Molnupiravira. Zagovornici široke dostupnosti tog lijeka kažu da su Merckovi dogovori o licenciranju ‘ohrabrujući početak’, ali još uvijek mali korak prema jednakosti. Još uvijek se ne zna koje će količine generičkog lijeka biti dostupne iduće godine, a dogovorima nisu obuhvaćene mnoge teško pogođene i nedovoljno cijepljene države, poput Ukrajine, piše New York Times.
U međuvremenu, nekoliko drugih farmaceutskih kompanija, uključujući Pfizer, uskoro bi trebale objaviti rezultate istraživanja vlastitih lijekova protiv covida. Iz tih kompanija poručuju da je prererano za bilo kakve najave o eventualnim sličnim dogovorima u pogledu veće dostupnosti i proizvodnje generičkih lijekova.
‘Pošteno je reći da bi ovaj lijek mogao spriječiti stotine tisuća hospitalizacija i smrtnih slučajeva’, rekao je John Amuasi, stručnjak za zarazne bolesti iz Kumasi Centra za zajednička istraživanja u tropskoj medicini u Gani. ‘Ipak, cijena će biti prepreka’, dodao je.
Podsjetimo, Merck očekuje da će do kraja 2021. proizvesti deset milijuna pakiranja lijeka i da će više doza biti dostupno sljedeće godine. Tvrtka ima ugovor s američkom vladom za 1.7 milijuna kutija molnupiravira po cijeni od 700 dolara po kutiji.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu