Dok američki predsjednik Barack Obama i republikanci pažljivo manevriraju kako bi izbjegli preuzimanje odgovornosti zbog obustave rada državnih službi u SAD-u, ključni savjetnici američkog predsjednika vode se setom pravila koja su se pokazala uspješnima tijekom posljednjeg takvog slučaja.
Pet visokih dužnosnika Obamine administracije, među kojima su ministar financija Jack Lew i Sylvia Burwell zadužena za proračun, imali su ključne uloge tijekom blokada usvajanja proračuna, odnosno rada državne uprave 1995. i 1996. godine. I tada se vodila rovovska bitka između republikanaca i predsjednika Billa Clintona, a njezin rezultat je bio velik pad javnog ugleda i javne slike republikanaca.
Usamljeni gerilci
Obama, upravo kao što je to učinio i Clinton, prikazuje republikance kao usamljene gerlice koji su spremni ugroziti ekonomsku budućnost zemlje kako bi prikupili političke bodove kod svoje izborne baze."Frakcija jedne stranke iz jednog ogranka vlasti ne smije zaustaviti rad cijele države kako bi osporila izborne rezultate", poručio je Obama."U toj poruci se svakako čuje jeka svojedobnog Clintonova nastupa. No, tada smo na teži način naučili kako se nositi s ovakvim problemima", rakao je Bloombergu Leon Panetta, bišvi Obamin ministar obrane i šef osoblja Bijele kuće tijekom Clintonova mandata. Među veteranima Clintonove administracije, a koji su Obamini savjetnici su Gene Sperling, ravnatelj Nacionalnog ekonomskog vijeća, kao i Bruce Reed bivši Clintonov savjetnik za domaću politiku, a koji je šef osoblja potpredsjednika Joea Bidena te šefica odnosa s javnošću Jen Palmieri, koja je bila zamjenica glasnogovornika vlade.Iz Bijele kuće poručuju kako će Obama ovog tjedna iskoristiti razne prilike kako bi objasnio konkretnu štetu zbog blokade rada državnih službi, no ne planira središnje obraćanje naciji po tome pitanju. Riječ je o strategiji koja je preslika one koju je postavio Mike McCurry, Clintonov glasnogovornik, koji je sada komunikacijski konzultant washingtonskog PSW-a. On se prisjeća kako tada nitko nije znao koje će biti političke posljedice blokade i pomalo su se iznenadili kako je upravo zahvaljujući tome Clinton ubrao poprilične političke bodove.
Prazne prijetnje
Sada je situacija gotovo ista. Anketa Bloomberga prošlog mjeseca pokazala je kako 45 posto Amerikanaca odobrava Obamin rad, dok ga osporava 49 posto. Međutim, u ponedjeljak objavljena anketa CNN/ORC-a pokazala je kako 69 posto Amerikanaca smatra da se republikanci u borbi oko proračuna ponašaju poput razmažene djece, a 46 posto ih izravno krivi za blokadu rada državnih službi. Iako republikanci već pokazuju gubitak koherentnosti po pitanju blokade proračuna, zbog za njih spornog Obaminog prijedloga zdravstvene reforme, izvjesno je da će se prava bitka voditi oko dopuštene visine zaduživanja. Naime SAD će 17. listopada dosegnuti trenutačno zakonski dopušten limit zaduživanja od 16,7 bilijuna dolara. Bez podizanja te granice u kongresu vlada više ne bi mogla servisirati dugove što bi lako moglo izazvati bankrot. "Već smo gledali taj film i nitko ne vjeruje da ćemo ikada biti u opasnosti od bankrota", rekao je za Bloomberg Rick Rieder, direktor u Black Rocku, koji upravlja s imovinom vrijednom 650 milijardi dolara.
Posljedice
Ugrožen oporavak
Ekonomske posljedice blokade rada državnih službi ipak su mnogo ozbiljnije nego 1995. i 1996. godine. Gospodarstvo SAD tek se oporavlja od recesije, a blokada bi mogla uzdrmati povjerenje potrošača i srezati korporativne kapitalne izdatke, a što će u konačnici značiti rezanje radnih mjesta. Pale su dionice na svim svjetskim burzama, iako manje od prognoza jer je dio ulagača u ovoj situaciji prepoznao priliku za jeftiniju kupnju.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu