Europska komisija nedavno je zatvorila postupak protiv Mađarske pokrenut kako bi se utvrdilo je li projekt nuklearne elektrane Paks II napravljen u skladu s pravilima o javnoj nabavi. Prema EK, Mađarska nije obvezna objaviti javni natječaj za gradnju elektrane, te sporazum s Rusijom koja bi trebala graditi nuklearku ne krši europske zakone o javnoj nabavi.
Kako se Paks nalazi 75 kilometara od hrvatske granice i 120 kilometara od Osijeka, ovo nam je pitanje posebno zanimljivo jer je riječ o planovima za gradnju reaktora s ruskom tehnologijom, koja se još 1986. u Ukrajini pokazala nepouzdanom, piše Glas Slavonije. Ruska Federacija, kao glavni izvođač, sagradit će dva nova bloka snage 1200 MW tehnologijom nove generacije, naprednijom od one černobilske, ali sama tehnologija nije jedini problem. Također, kako je riječ o ruskoj tehnologiji koja koristi rusko gorivo, može se pretpostaviti da bi ovaj projekt mogao imati dugoročne posljedice i na neovisnost europskog energetskog tržišta, a postoji i pitanje odlaganja radioaktivnog otpada.
Republika Hrvatske osnovala je Povjerenstvo za prekogranični postupak procjene utjecaja zahvata na okoliš pri Ministarstvu zaštite okoliša i energetike, a nakon procjene utvrđene su i određene zabrinutosti, pogotovo oko radioaktivnog otpada koji se planira skladištiti u Rusiji. “Jedan od uvjeta iz Zakona o nuklearnoj energiji za trajno, inozemno pohranjivanje otpada nastalog u Mađarskoj – prema kojem objekt za odlaganje radioaktivnog otpada ima dozvolu za pohranjivanje otpada koji će se otpremiti, i bio je u funkciji i prije otpreme – za sada nije ispunjen. Zbog planirane dužine vijeka trajanja dugoročna ostvarljivost ostalih mogućnosti je nesigurna, i ima značajne rizike”, stoji u Studiji utjecaja okoliša.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Kada se sjetim da su nam zabranili graditi brodove za Iran (bez oštete) ,
kada su nam naredili da (bez oštete) (i bez ispaljenog metka) ostavimo nalazište nafte i plina u Siriji vrijedna barem 20 miliardi dolara…izgleda da si u pravu.
Nakon Krškog , graditi Rusku nuklearku tako blizu Lijepe Naše signal mi je da poćmem tražiti kuću u Konavlima kao rezervni položaj za sebe i obitelj.
[/quote]
Oštete? Meni je ovo signal da nisi završio ni osnovnu školu. Ali ajde, bar se lako uklapaš u profil prosječnog HDZ-ovog birača.
Kada se sjetim da su nam zabranili graditi brodove za Iran (bez oštete) ,
kada su nam naredili da (bez oštete) (i bez ispaljenog metka) ostavimo nalazište nafte i plina u Siriji vrijedna barem 20 miliardi dolara…izgleda da si u pravu.
Nakon Krškog , graditi Rusku nuklearku tako blizu Lijepe Naše signal mi je da poćmem tražiti kuću u Konavlima kao rezervni položaj za sebe i obitelj.
Pa u Cernobilu su koristili RBMK reaktore koji su kao moderator imali grafit, a danas se koristi BWR sa vodom kao moderatorom… kako je to ista tehnologija?
[IMG]https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a0/PressurizedWaterReactor.gif[/IMG]
Uključite se u raspravu