Francuska vlada pokrenula je drugi val ekonomske liberalizacije. Sada je na red došlo birokratsko rasterećenje malih i srednjih poduzeća kako bi se ojačao njihov izvozni potencijal i time povećale stope gospodarskog rasta. S obzirom na slično zakonsko rješenje koje je predsjednik Emmanule Macron želio provesti 2015. dok je bio ministar gospodarstva, zakon je u tamošnjoj javnosti već dobio nadimak "Macronov zakon 2".
Mali ne žele biti veliki
Jedna od glavnih reformi u novom zakonu predstavljenom na vladi jest podizanje pragova broja zaposlenika čijim prelaskom kompanije počinju plaćati više poreza i doprinosa te se na njih primjenjuju oštrije odredbe zakona o radu. Manje francuske kompanije do sada su nevoljko zapošljavale više radnika jer bi prelazak pojedinog praga rezultirao znatnim povećanjem administrativnih zahtjeva.
To je jedan od razloga da je srednje velikih kompanija koje zapošljavaju između 250 i 5000 radnika u Francuskoj tek 5800 dok ih je u Njemačkoj čak 12.500. Prijedlog izmjena zakona uvodi samo tri praga od 11, 50 i 250 radnika. "Francuska ima problem s malim kompanijama koje ne postaju velike. Pragovi broja zaposlenika nisu jedini razlog tome, ali imaju utjecaja", komentira za Financial Times Patrick Artus, analitičar Natixisa. Reformski paket uključuje i poboljšavanje stečajnog postupka, labavije revizorske zahtjeve, olakšavanje financiranja te savjetodavnu podršku malim kompanijama da putem internetske prodaje izvoze svoje proizvode.
Prema vladinim podacima, samo 125.000 francuskih malih i srednjih poduzeća izvozi na strana tržišta nasuprot 310.000 njemačkih konkurenata. Iako pojedini ekonomisti pozdravljaju izmjene kao korak u pravom smjeru, u udruzi poduzetnika CroissancePlus smatraju ga tek polovičnim rješenjem.
Podrška nikad važnija
"Ništa ili gotovo ništa nije planirano za rast srednje velikih tvrtki, strateške razine francuskog gospodarstva kojoj više nego ikada treba podrška", smatraju u toj udruzi. Osim "olakšavanja života" malim i srednjim poduzećima, reformski paket omogućuje i novu fazu privatizacije udjela u operateru zračnih luka ADP te energetskoj tvrtki Engie.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu