Kada je Mike Farmer 2004. godine osnovao tvrtku za digitalnu pretragu, imao je 10 zaposlenih. Danas u trećoj po redu tvrtki u svojemu vlasništvu ima samo jednog zaposlenika – sebe, uz sedam vanjskih suradnika koji manjeviše rade privremeno.
Proračun, kao i broj zaposlenika, mu je puno manji, a prema vlastitoj računici ovaj novi model mu je puno održiviji. "Mislim da svi zajedno idemo prema ekonomiji agenta, u kojoj svatko postaje agent ili uslužna djelatnost i ostavljamo se poslova u velikim korporacijama", kaže Farmer, čija aplikacija za mobilno pretraživanje Leap2 danas ima 10.000 korisnika. "Svijet se razvija u tom smjeru. To je nešto nalik radu od kuće, ali se sada prenijelo na razinu telekompanija."Više od deset godina nove tehnološke tvrtke sve se više smanjuju. Prosječno novo poduzeće imalo je 1999. 7,7 zaposlenika, a 2011. 4,7, vidljivo je iz analize koje je za ministarstvo rada proveo E.J. Reedy iz Kauffman Foundation, znanstveno-istraživačke organizacije usmjerene na poduzetništvo. Prema tom modelu, dobro se piše tvrtkama poput Leap2, koje se nadaju postati veliki igrači uz puno manju radnu snagu. Uz radnu snagu koja se sastoji od vanjskih suradnika, Farmer, naime, kaže kako se nada da će se Leap2 uspjeti prilagoditi zahtjevima poslovnog svijeta i poboljšati vlastite izglede za opstanak. Sve više Amerikanaca osniva vlastita poduzeća s jednim zaposlenikom te rade kao savjetnici ili vanjski suradnici. Broj poduzeća bez zaposlenika od 2000. do 2010. porastao je za 33,8 posto, vidljivo je iz podataka zavoda za statistiku.
Neki ekonomisti ovaj fenomen nazivaju poduzetništvom bez zapošljavanja. "Prije smo slušali priče o izumiteljima koji posluju iz garaže", kaže Tyler VanWinkle, proizvodni menadžer. "Skype je nova garaža."Međutim, implikacije koje to ima po američku radnu snagu prilično su zabrinjavajuće, a možda i pružaju objašnjenje zašto proizvodnost raste puno brže od novih radnih mjesta. "Postoji ta ideja da se nekako možemo osloniti na poduzetništvo, odnosno da će nas ono izvući iz krize nezaposlenosti", kaže Scott Shane, profesor ekonomije pri Sveučilištu Case Western Reserve u Ohiju. "No to postaje sve teže, s obzirom da poduzeća ima sve manje i da zapošljavaju sve manje ljudi." Farmer, koji je 2010. osnovao Leap2, posluje iz malenog ureda u Kansas Cityju. Najamnina je niska, kao i ostali troškovi. Leap2 unajmljuje prostor na serveru, što znači da Farmer nije trebao zaposliti programere. Leap2 također nema zaposlenika koji bi se trebali baviti organizacijom putovanja ili računovodstvom zato što sada postoje internetske stranice koje pomažu u obavljanju takvih djelatnosti. Farmer kaže da se nada da će uspjeti za stalno zaposliti neke od svojih vanjskih suradnika.
Catherine Rampell
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu