Dok milijuni kupaca diljem svijeta pune virtualne košarice njihovom jeftinom robom, kineski online divovi Shein i Temu morat će pred britanskim parlamentarcima objašnjavati pod kakvim uvjetima nastaju i dostavljaju se njihovi proizvodi. Naime, britanski parlamentarni Odbor za trgovinu pozvao je čelnike internetskih trgovaca Shein i Temu na saslušanje zakazano za 7. siječnja, gdje će ih ispitivati o radničkim pravima u njihovim lancima opskrbe, izvijestio je Reuters.
Shein, internetski trgovac brze mode koji se nada izlasku na londonsku burzu, morat će odgovarati na pitanja parlamentarnog odbora o uvjetima rada kod svojih dobavljača. Tvrtku osnovanu u Kini 2008. godine trebala bi predstavljati Yinan Zhu, glavna pravnica za Europu, Bliski istok i Afriku.
Uz Shein, pred odborom će se pojaviti i predstavnici Temua, globalne online trgovine u vlasništvu kineske e-trgovinske tvrtke PDD Holdings. Temu će zastupati viši pravni savjetnik Stephen Heary i viši voditelj za usklađenost Leonard Klenner.
Odbor, kojim predsjedava bivši laburistički ministar Liam Byrne, razmatra vladin prijedlog zakona o radnim pravima u kontekstu zaštite britanskih radnika. No, njihova istraga obuhvaća i mjere protiv uvoza proizvoda nastalih u lošim radnim uvjetima, uključujući zabrinutost oko prisilnog rada.
Obje platforme, koje prodaju odjeću, obuću, gadgete i modne dodatke po iznimno niskim cijenama, suočavale su se s optužbama za loše radne prakse u kineskim tvornicama koje proizvode njihovu robu, kao i za prisilni rad u lancima opskrbe.
Shein je ranije izjavio kako je predan poštivanju ljudskih prava i ima politiku nulte tolerancije prema prisilnom radu. Slično tvrdi i Temu, ističući kako strogo zabranjuje prisilni rad.
Iako je osnovan u Kini, Shein je danas ima sjedište u Singapuru. Nakon snažnog rasta na američkom, europskom i britanskom tržištu, tvrtka čeka regulatorno odobrenje britanskih i kineskih vlasti za inicijalnu javnu ponudu u Londonu, za koju je dokumentaciju predala britanskom tržišnom regulatoru početkom lipnja.
Na saslušanje su pozvani i Margaret Beels, direktorica za provedbu propisa na tržištu rada pri Ministarstvu poslovanja i trgovine, te neovisna povjerenica za borbu protiv ropstva Eleanor Lyons, koja je lani izrazila zabrinutost oko Sheinova izlaska na londonsku burzu.
Uz njih, usmena svjedočenja dat će i izvršni direktor McDonald’sa za Ujedinjeno Kraljevstvo i Irsku Alistair Macrow te direktorica za kvalitetu, tehnička pitanja i održivost trgovačkog lanca Tesco, Claire Lorains.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu