Novi čelnik važne središnje banke pred kolosalnim je zadatkom

Autor: Ana Blašković , 20. veljača 2023. u 13:10
Foto: Shutterstock

BoJ održavao je kamatne stope rekordno niskim unatoč rekordnoj inflaciji.

Novi čelnik japanske središnje banke, Bank of Japan (BoJ), u fokusu je međunarodne i domaće javnosti; inozemnu mora uvjeriti da promjena monetarne politike neće uzdrmati financijska tržišta, a domaću umiriti oko perspektiva rasta.

Za premijera Fumia Kishidu novi čelnik šef japanske središnje banke morao je simbolizirati odstupanje od nekonvencionalne politike njegovog prethodnika Shinza Abea, ali bez ljutnje zastupnika Abeove, moćne političke frakcije koji se zalažu za rast.

Taj kolosalan zadatak zaokreta monetarne politike koju su obilježile godine izuzetno niskih kamatnih stopa i slab rast preuzet će 71-godišnji Kazuo Ueda.

2

posto inflacije cilja japanska središnja banka

Izniman stručnjak
Sveučilišni profesor, Ueda se rijetko isticao u javnosti unatoč iznimnoj reputaciji stručnjaka za monetarnu politiku u globalnim krugovima središnjih bankara, a nije se jasno odredio ni kao monetarni jastreb ni golubica, piše Reuters.

Monetarni jastrebi zalažu se za manje stimulusa, dok su golubice tradicionalno naklonjene blažoj politici. Dolazak akademika na čelnu poziciju središnje banke potez je bez presedana za Japan gdje se funkcija tradicionalno rotira između središnjih banaka i dužnosnika ministarstva financija.

Administracija premijera Kishide željela je osobu koja bi signalizirala odstupanje od monetarnog eksperimenta Haruhika Kurode koji je bio ključni dio politike poticaja Abenomike, duboko nepopularnog u javnosti zbog neuspjeha u široj distribuciji bogatstva.

Izbor Kurodina nasljednika pozorno su pratili ulagači i šira javnost kao pokazatelj koliko će se uskoro BOJ odmaknuti od ekstremno niskih kamatnih stopa što bi moglo imati ogromne posljedice za globalna financijska tržišta.

“Vlada je trebala nekoga tko razumije monetarnu politiku u smislu prakse i teorije, a može komunicirati s krugom vodećih središnjih bankara”, rekao je neimenovani izvor Reutersu.

Uedi je dobro poslužilo što je doktorirao na Massachusetts Institute of Technology i studirao kod istaknutog središnjeg bankara Stanleyja Fischera, no zadržao nizak politički profil i izbjegavao da ga se označi kao nekoga za ili protiv Abenomike.

Ne žuriti s pooštravanjem
Premda je upozorio na sve veće troškove BoJ-ove politike kontrole prinosa, Ueda je pozvao na potrebu da se monetarna politika održi labavom kako bi se osiguralo da Japan stabilno postigne inflatorni cilj od 2%.

Stajalište se poklopilo s ciljem Kishidine administracije koja želi da se monetarna politika pozabavi nuspojavama kontrole krivulje prinosa, ali da ne žuri s pooštravanjem monetarne politike. Japan se suočava s izazovima zbog usporavanja globalnog rasta jer to budi sumnju hoće li plaće porasti dovoljno da održi održivu ciljanu inflaciju i opravda postupno ukidanje poticaja.

Komentirajte prvi

New Report

Close