Nakon niza slabijih makroekonomskih pokazatelja nego što se očekivalo, njemačka je vlada u utorak smanjila procjenu rasta gospodarstva u ovoj godini s 1,8 na 1,2 posto, navodeći kao razlog geopolitičke krize i umjeren rast svjetskog gospodarstva.
Berlin je smanjio i procjenu rasta gospodarstva za iduću godinu na 1,3 posto, dok je još u travanjskim prognozama očekivao rast od 2 posto.
Smanjenje procjena uslijedilo je samo tjedan dana nakon što je objavljeno da su njemačka industrijska proizvodnja i narudžbe te izvoz u kolovozu na mjesečnoj razini pali po najvećim stopama od 2009. godine.
I Međunarodni monetarni fond smanjio je prošloga tjedna procjenu rasta njemačkog gospodarstva u ovoj godini – s 1,9 na 1,4 posto.
"Njemačko gospodarstvo prolazi kroz uzburkane vode. Geopolitičke krize u Ukrajini i na Bliskom istoku povećale su nesigurnost u Njemačkoj, a gospodarstvo je i pod pritiskom umjerenog rasta u svijetu", kazao je Sigmar Gabriel, njemački ministar gospodarstva, dodajući da su domaći poticaji ostali netaknuti.
Ipak, vlada je smanjila procjene rasta domaće potražnje u ovoj godini s 1,9 na 1,4 posto.
Unatoč tome, Gabriel ne očekuje recesiju. "Ne vidim niti jedan argument za tvrdnju da je Njemačka u recesiji ili da bi vlada trebala odbaciti planove o proračunu", kazao je Gabriel, govoreći o vladinom cilju da iduće godine postigne uravnoteženi proračun, bez dodatnog zaduživanja.
Jučer je, međutim, ugledni njemački institut ZEW objavio da je indeks povjerenja ulagača u vodećem europskom gospodarstvu u listopadu skliznuo u negativno područje po prvi puta nakon gotovo dvije godine – na minus 3,6 bodova.
Geopolitičke tenzije i slab gospodarski razvoj u nekim dijelovima eurozone izvor su stalne nesigurnosti i rasta pesimizma među ulagačima, poručio je ZEW institut.
Financijski stručnjaci ZEW-a očekuju da će se gospodarska situacija u Njemačkoj srednjoročno dodatno pogoršati, kazao je Clemens Fuest, glavni ekonomist ZEW instituta, u intervjuu njemačkim medijima.
Kako je njemačko gospodarstvo u drugom tromjesečju palo za 0,2 posto na kvartalnoj razini, daljnji pad bruto domaćeg proizvoda (BDP) u trećem kvartalu značio bi da je najveće europsko gospodarstvo tehnički uronilo u recesiju.
"Ne može se isključiti da će u trećem tromjesečju doći do pada aktivnosti, no ne očekujem dulju recesiju, ponajprije zato što su domaći fundamenti u Njemačkoj snažni", kazao je Fuest.
Slabljenje njemačkog gospodarstva nije dobra vijest za hrvatske izvoznike jer je Njemačka, poslije Italije, njihovo najveće izvozno tržište u eurozoni.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu