Njemačka ustraje da Srbija s Kosovom potpiše ugovor o normalizaciji odnosa doznaje beogradski Blic, pozivajući se na diplomatski izvor blizak administraciji Bruxellesa.
Njemački pritisak da se u službeni dokument Europske komisije, koji će biti objavjeni 10. listopada, ubaci novi uvjet za Srbiju vezan za dalji napredak u europskim integracijama, vrlo je pojačan u zadnje vrijeme, a odnosi se na obvezu Srbije da se na normalizaciju odnosa s Kosovom obveže u pismenom obliku. Izvori Blica tvrde kako je pritisak na Komisiju pojačan nakon Glavne skupštine UN gdje su se, na marginama skupštinskih zasjedanja, susreli predsjednik Srbije Tomislav Nikolić i Catherine Ashton, šefica diplomacije EU, a razlog je što za razgovora o pokretanju budućeg političkog dijaloga, na vrhu, između Prištine i Beograda nije došlo do konkretnog dogovora tko će voditi te pregovore i što se čitava stvar razvodnjava.
– Vlasti u Beogradu sada, suprotno očekivanjima, odugovlače odrediti pregovarača. Dojam je kako za pregovarački stol ne žele sjesti ni premijer Ivica Dačić, ni predsjednik Tomislav Nikolić i pokušavaju sve prebaciti na više ministara ili na šefa koji je zadužen za tehničke pregovore. Posljednje Nikolićeve izjave kako u EU neće žuriti i da će Srbija postaviti uvjete, protumačene su kao nedostatak volje postizanje dogovora o normalizaciji odnosa. Zato je njemačka strana pojačala pritisak da se već sada u dokument Europske komisije unese zahtjev Beogradu kao uvjet za dobijanje datuma o otpočinjanju pregovora o pridruživanju, potpisivanje neke vrste sporazuma s Kosovom. Nitko ne određuje da li će to biti sporazum, dogovor, ugovor ili neka druga forma – pojašnjava izvor beogradskog dnevnika iz Bruxellesa.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Ne znam što se to nudi Srbiji iz ovakve EU?
Uključite se u raspravu