Državljani Rumunjske i Bugarske od jučer imaju slobodan pristup tržištu rada u EU. Naime, u strahu od masovnih migracija, privremene mjere ograničenja njihovog zapošljavanja na razdoblje od sedam godina uvelo je devet od tadašnjih 26 članica Unije, kada su joj se 2007. pridružile te dve zemlje.
Kako javlja BBC, iz Bukurešta i Sofije ističu da potpunim otvaranjem tržišta rada EU neće doći do masovnog egzodusa jer su mnogi koji su željeli emigrirati to već i učinili.Ipak, u Njemačkoj bavarska Kršćansko-socijalna unija (CSU) Bugarima i Rumunjima želi otežati pristup njemačkom socijalnom sustavu, javlja Deutsche Welle. Oštar kurs CSU-a prema mogućim siromašnim migrantima iz Rumunjske i Bugarske, koji konačno smiju tražiti posao u svim državama EU naišao je na kritiku socijaldemokrata koji s Unijom CDU/CSU čine novu koalicijsku vladu Angele Merkel.
7godina
morali su čekati Bugari i Rumunji potpuno otvaranje tržišta rada u EU
I opunomoćenica njemačke vlade za pitanja integracije Aydan Özoguz, inače potpredsjednica SPD-a, kaže kako je činjenica da će se neke općine i gradovi u Njemačkoj suočiti sa velikim izazovima kroz useljavanje siromašnih građana iz članica EU-a s jugoistoka Europe. Pritom naglašava kako te općine ne trebaju populizam već brzu i efektivnu financijsku pomoć. Istaknula je kako se slobodno kretanje radnika u javnosti pogrešno predstavlja kao prijetnja gospodarskom sustavu u Njemačkoj. "Onaj tko misli da su svi ljudi u Bugarskoj i Rumunjskoj siromašni te da ovamo dolaze samo kako bi od nas uzimali socijalnu pomoć, ignoriraju veliki broj visokokvalificiranih Rumunja i Bugara koji kod nas rade kao liječnici ili njegovatelji", izjavila je Özoguz.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu