Njemačka ne odustaje od protivljenja ‘zelenoj’ oznaci za nuklearne elektrane

Autor: Tomislav Pili , 26. siječanj 2022. u 22:00
Ministar gospodarstva i zaštite klime Robert Habeck/Reuters

Ministar gospodarstva i zaštite klime Robert Habeck najavio da će Berlin glasovati protiv.

Jedna od politički najmoćnijih članica Europske unije i dalje ne odustaje od protivljenja ideji Bruxellesa da nuklearna energija dobije “zelenu etiketu” i time povoljnije financiranje u sklopu energetske tranzicije.

Kako prenosi Deutsche Welle, ministar gospodarstva i zaštite klime Robert Habeck – inače jedan od čelnika stranke Zelenih – tijekom svog prvog posjeta Bruxellesu nakon preuzimanja ministarske dužnosti i sastanka sa predsjednicom Ursulom von der Leyen izjavio je kako se “nada da će Europska komisija slijediti njemačke preporuke i ocijeniti da nuklearna energija nije održivi oblik energetike”.

‘Osobno mišljenje’
Odluka Bruxellesa koje će sve vrste dobivanja struje imati oznaku održivosti očekuje se u idućih nekoliko tjedana. Habeck je dodao kako je “njegovo osobno mišljenje” da bi Njemačka trebala glasovati protiv prijedloga ako ostane u obliku u kojem je prvotno predložen.

Umjesto promoviranja nuklearne tehnologije, Habeck smatra da bi se Europa trebala okrenuti specijalnim tehnologijama koje se razvijaju na njezinom području, poput dobivanja električne energije iz vodika.

Podsjetimo, Habeck je početkom siječnja kazao kako njegovo ministarstvo razmatra mogućnost dobivanja čiste energije iz vodika kako bi se snizile njemačke emisije stakleničkih plinova.

Iako Njemačka čini tek jedan posto svjetskog stanovništva, ekonomski motor Europe zaslužan je za dva posto svjetskih emisija ugljičnog dioksida. Kao što je poznato, njemačka je vlada još 2011. godine, užasnuta posljedicama katastrofe u japanskoj nuklearnoj elektrani Fukushima Daichi, najavila napuštanje nuklearne energetike.

Tijekom idućih godina došlo je do postupnog gašenja 17 nuklearki. Krajem prošle godine s radom su prestale tri, pa su trenutno u pogonu još samo tri elektrane. Prema planu, one će biti ugašene do kraja ove godine.

Tijekom prošle godine Njemačka je iz nuklearnih elektrana dobivala malo više od 13 posto ukupne količine struje. Inače, ideja Bruxellesa predstavljena uoči Nove godine odmah je u Berlinu dočekana “na nož”.

Kako bi ubrzala napuštanje dobivanja struje iz ugljena i postigla niskougljični energetski miks, Europska komisija u nacrtu plana predložila je da se – uz obnovljive izvore – i plin te nuklearna energija označe kao “zeleni”. Time bi projekti gradnje novih plinskih i nuklearnih elektrana mogli dobiti povoljnije financiranje.

Degradiranje napora
Plan predviđa da se održivima označe samo nove nuklearne elektrane koje bi koristile najsuvremeniju tehnologiju sa striktnim pravilima odlaganja istrošenoga nuklearnog goriva. Isto tako, plinske elektrane ne bi smjele ispuštati više od 100 grama ugljičnog dioksida po proizvedenom kilovatsatu struje.

Zagovornici takve ideje tvrde kako je plin ekološki mnogo prihvatljiviji od ugljena, a nuklearne elektrane imaju nultu emisiju ugljičnog dioksida. Međutim, ministar Habeck odmah je poručio kako plan Europske komisije degradira napore u borbi protiv klimatskih promjena.

Habeck je optužio Komisiju kako koristi politike koje se čine ekološki prihvatljivima kako bi se sakrile prakse destruktivne po okoliš. Označavanje nuklearne energije kao održive Habeck je početkom siječnja ocijenio “pogrešnim”, upozoravajući na dugoročne efekte odlaganja nuklearnog otpada.

S druge strane, plan Bruxellesa snažno podržava Francuska koja iz nuklearki zadovoljava dvije trećine potreba za električnom energijom. K tome, prijedlog da se plin označi “zelenim” sviđa se članicama na europskom istoku i jugu čija se energetika većinom temelji na ugljenu i nafti. 

Komentirajte prvi

New Report

Close