Dok je hrvatska građevinska industrija bila među prvim i najpogođenijim žrtvama financijske krize građevinski sektor ne uspjeva pokriti golemu potražnju za nekretninama na tom tržištu. Razlog su kamate za kredite koje su niže od stope inflacije, pa su se brojni Nijemci, inače poznati kao narod koji radije unajmljuje nego kupuje nekretnine odlučili upustiti u kupnju kuća ili stanova.
Naime, više od 50 posto Nijemaca unajmljuje kuće i stanove što je najveći postotak u Europi, uz iznimku Švicarske, a isto radi čak 70 posto stanovnika Berlina. Međutim rast najamnina i niske kamate na stambene kredite čini se da utječu na promjenu životnog stila Nijemaca. U tome ih podržava i analiza Pricewaterhouse Coopersa koji je Berlin i München proglasio najisplativijim gradovima za ulaganje u nekretnine u Europi, javlja britanski Telegraph.Osim budućih vlasnika nekretnina od građevinskog buma profitiraju i vlasnici postojećih koji ih renoviraju ili na njihovim mjestima grade nove, no svakako su među najvećim dobitnicima građevinari. Knjige narudžbi su im prepune, a zbog velike potražnje sve su češće nestašice građevinskog materijala, pa je gotovo nemoguće dovršiti poslove u ugovorenim rokovima.
No, kako ističe Deutsche Welle, građevinska renesansa u Njemačkoj ima i svoju tamnu stranu. Na tržištu je sve više tvrtki koje nude vrlo niske cijene, što je rezultat mnogo nižih plaća za radnike uglavnom iz novih članica Europske unije od onih predviđenih kolektivnim ugovorima u Njemačkoj. Naime, kvalificirani radnici na gradilištima u Njemačkoj mogu računati na mjesečnu plaću od oko 3000 eura bruto. Poslodavci se pak žale da im je sve teže naći kvalificiranu radnu snagu, a poduzetnica Laura Lamel DW-u je rekla kako već dvije godine bezuspješno traži predradnike.
No čini se da to sve neće utjecati na daljni nastavak građevinskog buma, koji prema prognozama analitičara zapravo tek počinje.
"Tek smo na početku razdoblja redefiniranja cijena nekretnina u Njemačkoj, koje bi moglo trajati između dvije i pet godina. Cijene su u Njemačkoj dugo bile stabilne, a određivali su ih veći makroekonomski događaji. No trenutna makroekonomska situacija vratila je Nijemce cementu i opeci", smatra Andrew Groom, iz njemačke podružnice Jones Lang LaSallea. On smatra kako Nijemce prema ulaganju u nekretnine tjera i strah od inflacije.
"Njemačka je jedna od rijetkih država koju je nakon depresije pogodila hiperinflacija. To je ostavilo duboke psihološke ožiljke među stanovništvom koje strahuje da bi ublažavanje monetarne politike moglo dovesti do visoke inflacije", ističe Groom.Tako je cijena kvadrata u Münchenu porasla na 4200 eura, slijedi ga Hamburg s 3110 eura i Frankfurt s 2900 eura, no unatoč rastu cijena analitičari smatraju da u ovom slučaju nema govora o balonu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.pa kad kažu da su naše skupe oko 2000 eura
ma zato i neću prodavat u splitu stanove dok ne dosegnu 4000 eura
što ne garantira da se kod švaba u doglednoj budućnosti neće dogoditi “izmjenična struja” nakon što se nakrcaju statičnim vrijednostima [emo_namigusa]
Hrvatsko građevinarstvo je priča za sebe – samo POS a drugima šaka u nos [emo_palacd]
Građevinski bum se u Hrvatskoj nemože dogoditi .
Vlada poduzima sve da građevinari odu u stečaj .
Umjesto da smanjuju poreze na izgrađeno , i da stimuliraju kupnju nekretnina oni uvode poreze na nekretnine .
I umjesto da ljudima izdaju dozvole i da inspekcije rade svoj posao oni ruše po cjeloj Hrvatskoj .
Uključite se u raspravu