Shell postaje druga najveća naftna kompanija na svijetu i najveći proizvođač ukapljenog prirodnog plina (LNG).
Anglo-nizozemska kompanija u srijedu je objavila da je s britanskom tvrtkom BG Group sklopila ugovor o spajanju za nevjerojatnih 70 milijardi dolara čime ova transakcija postaje najvrednije spajanje u energetskom sektoru u posljednjih desetak godina.
Dvostruko veći od BP-a
U zajedničkoj izjavi dvije su kompanije objavile da će Shell platiti transakciju u gotovini i dionicama, pri čemu će ukupan iznos predstavljati premiju od 52 posto. Preciznije rečeno, Shell će platiti 383 penija u gotovini i dati 0,4454 svojih dionica za jednu BG-ovu dionicu. Time je BG vrednovan na 47 milijardi funti. Sporazum bi trebao ostvariti sinergijske učinke od oko 2,5 milijardi funti godišnje, a dioničari BG-a posjedovat će oko 19 posto zajedničke grupe. Shell će tim preuzimanjem povećati svoje rezerve nafte i plina za 25 posto i dobiti veće mogućnosti u novim projektima, posebice u Australiji i Brazilu gdje se nalaze BG-ova nalazišta. K tome, svoju će svoju proizvodnju uvećati za petinu.
BG je dominantno plinska kompanija sa 78 posto svog portfelja u plinskim nalazištima i treća je najveća britanska energetska kompanija. Novom naftno-plinskom divu za kormilom će biti dosadašnji čelnik Shella Ben van Beurden, a po tržišnoj kapitalizaciji biti će dvostruko veći od britanskog BP-a, a prijeći će i vrijednost Chevrona. Osim toga, značajno će se smanjiti razlika između dugogodišnjeg lidera, američkog ExxonMobilea. Uz to, Shell-BG će biti najveći svjetski proizvođač LNG-a, što je van Beurden istaknuo kao "vrlo važan" dio ovog spajanja. Naime, prema mišljenju mnogih analitičara energetskog sektora, LNG će u narednim godinama igrati sve važniju ulogu, posebno u kontekstu rastućih ekonomija koje će za svoje enrgetske potrebe tražiti alternativu za "prljavi" ugljen.
Više od zdravog optimizma
Ipak, investitore vijest nije pretjerano impresionirala. Shellova B dionica, kojom će se i platiti ova transakcija, pala je za sedam posto na Londonskoj burzi, što je najveći dnevni pad Shella od 2008. godine. Dionica klase A izgubila je četiri posto. Dijametralno suprotno, BG-ova dionica lansirana je za 43 posto. "Očekivati da Shell može platiti 50-postotnu premiju za BG, izvući značajne sinergijske učinke i održati razinu dividende za proširenu bazu dioničara traži više od zdrave razine optimizma", komentirao je za Bloomberg Michael Hulme, fond menadžer u Carmignac Gestionu.
Iako je objava ovakvog megaspajanja pomalo iznenađujuća, ona je i logična ako se pogledaju cijene nafte i želja kompanija da se okrupne u takvim tržišnim uvjetima. Štoviše, u tom se kontekstu povijest ponavlja. Prije 15-ak godina, kada su cijene barela "crnog zlata" također bile na još nižim razinama od sadašnjih 55 dolara, dogodio se cijeli niz velikih spajanja u naftnom sektoru. Tako je 1998. godine – kada se cijena nafte kretala oko 12 dolara za barel – BP odlučio preuzeti američki Amoco. Slijedilo je megaspajanje Exxona i Mobilea, pa zatim Chevrona i Texaca. Početak 2000-ih obilježilo je Totalovo preuzimanje belgijske PetroFine i kasnija kupnja domaćeg rivala Elf Aquitainea.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Sad ce ppd preuzeti plinaru zelina,pa ce nam ministar trotter biti bogat ko abramovich.
Uključite se u raspravu