Nijemci izbalansirali budžet, no sada im prijeti deflacija

Autor: Poslovni dnevnik , 30. studeni 2014. u 21:59
Reuters

Problem je što je inflacija u najvećem europskom gospodarstvu u studenome usporila na najnižu razinu u gotovo pet godina.

Njemačka je, prvi put od 1969. godine, usvojila izbalansirani proračun za 2015. godinu. Parlamentarci u donjem domu Bundestaga, većinski su glasali za usvajanje nacrta proračuna za iduću godinu koji prvi put u 46 godina ne predviđa rast javnog duga Njemačke, javljaju agencije.

U intervjuu njemačkom državnom radiju Deutschlandfunk njemački ministar financija Wolfgang Schäuble je izjavio kako Njemačka ispunjava svoju obvezu prema budućim generacijama i da na ovaj način doprinosi održivom rastu. Kako javlja Deutsche Welle, Schäuble je sastavio proračun težak 299,5 milijardi eura. Zahvaljujući rastu poreznih prihoda i niskih kamatnih stopa Njemačka također očekuje kako će ove godine imati i proračunski višak koji ranije nije bio predviđen.

Međutim opozicijske stranke, ali i dio ekonomista kritizira nastojanja Berlina da uravnoteži državni proračun  tvrdeći pritom kako takav potez nema nikakvog ekonomskog smisla i kako, štoviše, može zauzdati gospodarski i investicije. Schäuble pak te kritike odbacuje uz tvrdnju kako geopolitičke napetosti i trajni ekonomski problemi ukazuju na to da njemačka mora ustrajati na izbalansiranom budžetu. “Bilo što drugo rezultiralo bi novom krizom povjerenja ulagača”, zaključio je Schäuble.

Istodobno se otvorio novi problem jer je inflacija u najvećem europskom gospodarstvu u studenome usporila na najnižu razinu u gotovo pet godina, pokazali su krajem tjedna objavljeni službeni podaci u Berlinu. Time ujedno jačaju pritisci na Europsku središnju banku (ECB) da pokrene dodatne mjere za odbijanje deflacije.

Naime, prema preliminarnoj procjeni njemačkog statističkog zavoda Destatisa, inflacija je u studenome porasla samo 0,6 posto u odnusu na isto razdoblje prošle godine, dok je iznosila 0,8 posto. Inflacija je u Njemačkoj posljednji put bila ispod 0,6 posto u veljači 2010. godine.

Preliminarna procjena zasniva se na podacima o potrošačkim cijenama iz šest njemačkih saveznih država, a konačni podaci iz svih 16 saveznmih država bit će objavljeni 11. prosinca. Prema harmoniziranom indeksu potrošačkih cijena, kojeg kao mjerilo inflacije koristi Europska središnja banka, inflacija je u Njemačkoj ovog mjeseca iznosila 1,5 posto, što je poprilično ispod  ciljanog nivoa ECB-a od gotovo dva posto.

Kronično niska inflacija širom osamnaesteročlane eurozone podgrijala je zabrinutost da će zona eura potonuti u deflaciju, odnosno kontinuirani pad cijena koji koči ekonomske aktivnosti i rezultira ukidanjem radnih mjesta. Iako pad cijena zvuči kao dobra vijest za potrošače, deflacija pokreće začarani krug u kojem kupci odlažu kupnju u očekivanju da će cijene dodatno pasti, što guši potražnju i prisiljava kompanije na otpuštanje radnika. Zabrinutost oko deflacije potakla je Europsku središnju banku da snizi kamatne stope na nove minimume i pokrene druge mjere poput kupnje obveznica osiguranih imovinom.

Komentirajte prvi

New Report

Close