Skupina 154 njemačkih ekonomista javno je kritizirala prijedloge francuskog predsjednika Emmanuela Macrona koji idu u pravcu produbljivanja integracija eurozone te se zauzela da se državama u financijskim problemima omogući napuštanje eura.
U otvorenom pismu objavljenom u listu Frankfurter Allgemeine Zeitung njegovi potpisnici – među kojima je bivši šef Ifo instituta Hans-Werner Sinn te nekadašnji član izvršnog odbora Europske središnje banke Jürgen Stark – naglasili su razlike unutar Europske unije po pitanju budućnosti eurozone uoči ključnog lipanjskog sastanka europskih lidera u Bruxellesu. Ekonomisti smatraju da bi se europski lideri trebali fokusirati na jači pritisak na članice da reformiraju svoja gospodarstva te na stvaranje okvira koji će omogućiti "kontrolirani izlazak" iz eurozone za države koje se nađu u financijskim problelmima.
86,7 posto
BDP-a iznosio je lani javni dug eurozone
Potkopavanje rasta
"Eurozona treba proceduru za insolventne države te proceduru povlačenja", stoji u pismu. Prema njihovom mišljenju, francuski reformski prijedlozi koji, podsjetimo, uključuju i uvođenje svojevrsnog ministra financija eurozone, "potkopavaju rast i ugrožavaju prosperitet širom Europe". Ideju stvaranja "europskog MMF-a" ocijenili su "ograničavanjem inicijative banaka i regulatora da smanje loše kredite" dok će uvođenje zajedničkog jamstva na štedne depozite "socijalizirati trošak grešaka koje su banke i vlade počinile u prošlosti".
Luku Brkića, profesora međunarodnih ekonomskih odnosa na zagrebačkom Fakultetu političkih znanosti istup njemačkih ekonomista nimalo ne čudi s obzirom na sklonost tamošnje akademske javnosti, politike i poslovnog svijeta prema konzervativnom vođenju monetarne politike. "Francuska i Njemačka različito gledaju na budućnost integracije, a njihovi pristupi budućnosti eurozone mogu je unaprijediti, ali i unazaditi", ocjenjuje Brkić.
Brkić
Fiskalna unija članica eurozone prvorazredno je političko pitanje.
Podsjeća da su prilikom osnivanja eurozone njemački ekonomisti podnijeli ustavnu tužbu koja je, doduše, odbijena. Valja naglasiti kako su Macronovi prijedlozi na tragu rješenja najvećeg nedostatka eurozone, a to je nepostojanje zajedničke proračunske politike. Brkić kaže kako fiskalna unija produbljuje integraciju i omogućuje kvalitetno vođenje monetarne politike.
Nakostriješeni Nijemci
"No, to je prvorazredno političko pitanje jer je proračunska politika snažnija atribucija nacionalne suverenosti od monetarne politike. Nijemci se nakostriješe na samu pomisao da bi, primjerice, mogli podmirivati sve hirove koje su u koalicijskom sporazumu nabrojale talijanske populističke stranke Liga i Pokret pet zvijezda. Francuzi su pak za meka proračunska ograničenja i tu je supstancijalna razlika imeđu njih i Nijemaca. Kompromis ne treba očekivati", smatra Brkić.
Kako piše Financial Times, diplomati u Bruxellesu vjeruju kako njemačka vlada fovorizira alternativni reformski prijedlog iza kojeg stoje sjeverne članice, Nizozemska i Irska. Taj plan naglašava odgovornost nacionalnih vlada za održavanje urednih javnih financija, a Nizozemska posebno inzistira i na uvđenju stiktnih uvjeta za daljnju integraciju. Nizozemci traže i reformu nacionalnih zakonodavstva koje će omogućiti bankama brzo rješavanje problema loših kredita.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu