Potražnja za bakrom snažno će porasti u idućih deset godina zahvaljujući električnim vozilima, energetskoj infrastrukturi, umjetnoj inteligenciji i automatizaciji, procjenjuje trgovačka kuća Trafigura.
Energetska tranzicija i nove tehnologije poput umjetne inteligencije i automatizacije već su poboljšali izglede potražnje za metalom koji odlično provodi električnu energiju.
U idućih 10 godina bit će izvor najmanje 10 milijuna metričkih tona dodatne potrošnje, izračunali su u Trafiguri.
Otprilike trećinu nove potražnje generirat će sektor električnih vozila, napominje voditelj analize metala u švicarskoj kompaniji Graeme Train.
“Ta trećina uključuje proizvodnju, prijenos i distribuciju električne energije, a ostatak će otpadati na stvari poput automatizacije, kapitalnih troškova u industriji i rashladnih sustava podatkovnih centara”, objasnio je Train.
Uzlet podatkovnih centara usko je povezan s razvojem umjetne inteligencije.
Poticaj potražnji za bakrom bit će i industrijalizacija i urbanizacija u zemljama u razvoju, posebice u Indiji gdje potrošnja po stanovniku trenutno iznosi samo pola kilograma, ističe voditelj analize u Trafiguri. U Kini i razvijenim gospodarstvima iznosi 10 odnosno sedam kilograma, napominje.
Ubrzana proizvodnja električnih vozila, solarnih panela i ulaganja u mrežu u Kini i oporavak kineske industrije već su potaknuli potražnju za bakrom koji se najviše koristi u energetskoj i građevinskoj industriji.
Ti su faktori u kombinaciji s tijesnom opskrbom pročišćenim bakrom i i koncentratom bakra podigli cijene tog metala na londonskoj burzi LME na najvišu razinu u posljednje dvije godine, blizu 10.000 dolara po toni.
Izvori u industriji bakra kažu da je poskupljenje dijelom rezultat pada zaliha u skladištima registriranim na LME-u, za čak 35 posto u odnosu na listopad prošle godine, na 121.200 tona.
Dodatni poticaj cijenama bila je i tijesna opskrba koncentratom bakra nakon zatvaranja rudnika Cobre u Panami u vlasništvu kompanije First Quantum’s Minerals i procjene rudarskog diva Anglo Americana o smanjenoj proizvodnji.
U takvim uvjetima neki analitičari sada očekuju značajnu nestašicu na tržištu, od oko 26 milijuna tona u ovoj godini.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu