Rastom nezaposlenih povećava se i mogućnost izbijanja socijalnih nemira, stoji u izvješću "Svjetski trendovi zaposlenosti u 2013.", Međunarodne organizacije rada (ILO).
Prema podacima ILO-a broj nezaposlenih u Eropskoj uniji od izbijanja krize povećao se za 4,1 posto te je trenutačno čak 26,3 milijuna Europljana bez posla, 10 milijuna više no što ih je bilo prije pet godina. Prema predviđanjima ILO-a taj broj će i dalje rasti. No oko pitanja realnosti izbijanja socijalnih nemira mišljenja su podijeljena. Hrvatski sindikalisti vjeruju da je takav scenarij realan te se čude što se prosvjedi već nisu dogodili.S druge strane, Ivan Markešić, sociolog s Instituta Ivo Pilar, takvu sitauciju ne smatra realnom. Markešić napominje da su radnici ti koji kreću u prosvjede kako bi se izborili za određena prava."Nezaposleni u pravilu ne prosvjeduju", ističe dodajući da osim toga u Hrvatskoj nema strukture koja bi mogla pokrenuti narod. "Hrvatski sindikati su razjedinjeni, u oporbi ne postoji stranka kojoj bi narod vjerovao, a niti Crkva nema podloge za senzibiliziranje javnosti", ističe.Hrvatski sindikalisti, Ozren Matijašević i Krešimir Sever, ne slažu se sa sociologom ističući da su prosvjedi realni.
"Čudim se da se već, s obzirom na situaciju, nisu dogodili", navodi Matijašević. Sever upozorava da poziv sindikata na prvosvibanjski prosvjed može biti početak socijalnih nemira. Usto, upzorava, Vlada bi se trebala početi bojati neorganiziranih prosvjeda koji su daleko opasniji od organiziranih. Sumorne brojke donosi ILO i na svjetskoj razini prama kojima je u 2012. bez posla bilo čak 197 milijuna ljudi. Kako pesimistički predviđaju u izvješću, usprkos predviđanjima da će proizvodnja umjereno rasti u narednom razdoblju, stope nezaposlenosti neće se smanjivati. "Broj nezaposlenih povećat će se za 5,1 milijun u 2013. te još dodatnih tri milijuna u 2014.", stoji u izvješću. Usto, ističe se, sve se više nezaposlenih bori za sve manji broj radnih mjesta. Najpogođeniji ovom krizom, donosi izvješće, su mladi, dugotrajno nezaposleni i niskokvalificirani.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu