Indija planira stvoriti najveću svjetsku bazu podataka za raspoznavanje lica, tu tehnologiju već uveliko koriste policija, zračne luke, pa čak i kafići, a kritičari strahuju da to krši ljudska prava i da će zemlju pretvoriti u državu kineskog stila nadzora.
Nacionalni sustav prepoznavanja lica će pomagati u hvatanju kriminalaca i identificiranju nestalih osoba ili mrtvih tijela. Ti planovi su alarmirali aktiviste za ljudska prava koji su zabrinuti zbog ugrožavanja građanskih sloboda. Vladin državni ured za evidentiranje kriminala (NCRB) tražit će ponude od početka siječnja za izgradnju sustava za centralizaciju podataka o prepoznavanju lica koji bi imao kapacitet do 50 milijuna slika iz raznih baza podataka, policijskih dosjea, novina, putovnica i videonadzornih mreža.
Indija se nalazi među zemljama koje imaju nedovoljan broj policajaca po stanovniku pa vlasti potiču upotrebu tehnologije za jačanje sigurnosti. Izvršni direktor neprofitne fondacije Internet Freedom Foundation (IFF) Apar Gupta kaže kako nije jasno kako će se podaci prikupljati, koristiti ili kako će se regulirati njihovo spremanje. "Bojimo se da bi se ovaj sustav mogao koristiti za masovni nadzor. U Indiji nema zakona o privatnosti i ne postoji pravni okvir za takve sustave", rekao je Gupta dodajući kako je proces nabave bio "vrlo mutan" te da su se sredstva mogla bolje upotrijebiti zapošljavanjem većeg broja policajaca ili poboljšanjem ulične rasvjete.
Viši dužnosnik NCRB-a Prasun Gupta kaže da se te kritike uzimaju u obzir te da su svjesni da se program treba pravilno osmisliti. "Takav sustav prepoznavanja mogao bi se koristiti i kao kineski sustav društvenih kredita. Razvoj događaj u Kini pokazao je kako takav sustav može biti prijetnja našim demokratskim vrijednostima i slobodi pojedinaca", rekao je Gupta.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu