NASA se nada da će u bliskoj budućnosti imati astronaute na Marsu. To neće biti lako putovanje jer će boravak na drugom planetu biti izuzetno opasan. Stoga, američka svemirska agencija želi biti što spremnija, a kako bi se spremili, procedura zahtijeva volontere koji će sudjelovati u 12-mjesečnoj simulaciji života na Marsu, piše N1.
Prva misija CHAPEA (Crew Health and Performance Exploration Analog) započela je već 25. lipnja 2023., a NASA sada traži sljedeća četiri simul-astronauta koji će zauzeti mjesto astronauta koji već sada prolaze simulaciju. Njihova misija završava 6. lipnja 2024., a sljedeća misija CHAPEA trebala bi započeti u proljeće 2025.
“NASA traži zdrave, motivirane građane SAD-a ili osobe sa stalnim boravkom koji su nepušači, starosti 30-55 godina i dobro govore engleski kako bi imali učinkovitu komunikaciju među članovima posade i kontrole misije. Kandidati bi trebali imati snažnu želju za jedinstvenim, korisnim pustolovinama i interes za doprinos NASA-inom radu na pripremi prvog ljudskog putovanja na Mars”, napisala je NASA u objavi.
Prijave se sada mogu podnijeti, a krajnji rok je 2. travnja. Proces odabira bit će sličan onom kod astronauta u smislu vještina, a očekuje se da će selekcija trajati između 12 i 14 mjeseci.
“Odabir posade slijedit će dodatne standardne NASA-ine kriterije za kandidate/astronaute. Neophodan je magisterij iz STEM područja kao što su inženjerstvo, matematika ili biologija, fizika ili računarstvo s akreditirane institucije s najmanje dvije godine profesionalnog STEM iskustva ili minimalno tisuću sati upravljanja avionom”, objasnila je NASA, iako bi se mogli uzeti u obzir liječnici, ljudi koji trenutno rade na doktoratu STEM znanosti i nekoliko drugih skupina.
Tim će morati ići u simulirane svemirske šetnje, izvoditi robotske operacije, održavati stanište, održavati redoviti režim vježbanja i uzgajati usjeve za preživljavanje. Komunikacije s vanjskim svijetom odvijaju se s odgodom od najmanje 20 minuta; na najbližoj udaljenosti, Mars je udaljen samo tri svjetlosne minute, ali na najvećoj udaljenosti udaljen je oko 22 i pol svjetlosne minute.
Ova simulacija govori o poteškoćama
Posada će se morati suočiti s ograničenjima resursa, kvarovima opreme i okolišnim stresovima povrh kašnjenja komunikacije. Iako se mnoga pitanja u prijavama odnose na sposobnost prijavljenih, NASA također pita mogu li kandidati proći bez razgovora sa svojim voljenima u razdoblju dužem od dva tjedna.
Sudionici će za ovu misiju biti plaćeni, ali koliko – nije objavljeno. Ove informacije će biti dostavljene kandidatima tijekom procesa provjere, piše IFLScience.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu