Nakon tučnjava na prosvjedima kineske banke odmrznule depozite

Autor: Mladen Miletić , 12. srpanj 2022. u 22:00
Foto: Reuters

Četiri banke u provinciji Henan drže oko 5,8 milijardi dolara štednje klijenata, a najavljuju da će ih od petka početi puštati, ali obročno.

Dan nakon što su se mirni prosvjedi u Zhengzhouu, glavnom gradu kineske provincije Henan, prelili iz mirnih u nasilne, vlasti provincije objavile su da će omogućiti podizanje novca klijentima čiju je štednju nekoliko agrarnih banaka zamrznulo. Isplata će od petka krenuti u ratama, a procjenjuje se da su četiri banke koje su bile glavna meta prosvjednika zamrznule ukupno 39 milijardi juana (5,8 milijardi dolara) depozita.

‘Nadograđujemo sustav’

U jučerašnjoj su zajedničkoj izjavi Regulatorni ured za bankarstvo i osiguranje u Henanu i Ured za lokalni financijski nadzor provincije Henan objavili da će u petak početi isplaćivati akontacije u iznosu od najviše 50 tisuća juana po instituciji, a u slučaju da nekome treba isplatiti više, morat će se pomiriti s obročnim uplatama. No, ni ta odluka nije sasvim zadovoljila štediše koji na društvenoj mreži Weibo prosvjeduju: “Ovo ponašanje vlasti Henana je sramotno. Čemu akontacije, želimo slobodu i pravo da štedimo i podižemo naš novac. Ova nam izjava ništa ne otkriva kako će nam isplatiti štednju. Znamo samo da nam ne žele vratiti novac.”. Problem je nastao nakon što su banke u travnju objavile da “zbog nadogradnje sustava moraju zamrznuti depozite”. I od tada ni traga ni glasa.

Kinesko vruće ljeto

Prosvjedi su eskalirali nakon što su uz policiju, koja ih je pokušala rastjerati, angažirani i zaštitari u civilu koji su se infiltrirali među prosvjednike i krenuli ih naguravati. Lokalna policija u nedjelju je objavila da je uhitila nekoliko osumnjičenih, povezanih sa slučajem, a za koje se vjeruje da su preko majke kompanije kontrolirali nekoliko banaka u provinciji. Prvi prosvjedi izbili su još u svibnju, ljudi su mjesecima putovali u Zhangzhou nastojeći doći do svog novca, a neki od njih prijavili su i probleme s COVID-19 aplikacijom za praćenje, nužnom za kretanje po kineskim gradovima. Sve se to događa usred rekordnih vrućina u dijelovima zemlje, gdje temperatura prelazi 40 stupnjeva Celzijevih, pa se na nekim mjestima i asfalt naborao.

Komentirajte prvi

New Report

Close