Željeznice FBiH objavile su natječaj za izradu Studije izvodljivosti za gradnju pruge Vareš-Banovići.
Kako se navodi u natječajnoj dokumentaciji, ideja za projekt pruge Vareš-Banovići stara je više od 70 godina, piše portal eKapija. Prema nedavno utvrđenoj Transportnoj strategiji FBiH za razdoblje do 2030. potrebno je u kratkom razdoblju izraditi odgovarajuću studijsku dokumentaciju koja bi valorizovala tu ideju.
Gradnjom pruge Vareš-Banovići izravno bi se povezala područja u središnjem dijelu BiH sa značajnim rudnim bogatstvima u koridoru dužine 50 kilometara između tri gospodarski najsnažnija kantona – Kantona Sarajevo, Zeničko-dobojskog i Tuzlanskog kantona.
60milijuna
kuna bili bi manji troškovi transporta ugljena za termoelektrane
Realizacija te investicije predstavljala bi značajno skraćenje prijevoznog puta željeznicom između pruge u Koridoru 5C i pruge Brčko-Banovići, s vezom na prugu Doboj-Tuzla-Zvornik-Srbija, a koje se već nalaze u regionalnoj SEETO/TEN-T mreži pruga.
Bit će mostova i tunela
Posao uključuje cjelokupnu željezničku infrastrukturu nove pruge – donji stroj, gornji stroj, signalno-sigurnosne uređaje, telekomunikacijske uređaje i stabilna postrojenja električne vuče. Osim navedene pruge, zadatak sadrži i izradu projektnih rješenja za usklađivanje svih navedenih elemenata infrastrukture s novom prugom za postojeću prugu Podlugovi-Vareš i postojeću prugu Brčko-Banovići, dionica Bosanska Poljana-Banovići. Potrebno je, također, izraditi idejna rješenja povezivanja tuzlanskog aerodroma s postojećom željezničkom mrežom.
Prije dvije godine kineska korporacija Shanghai CRRC Urban Traffic Construction&Investment (UTCI) zainteresirala se za projekt izgradnje željezničke pruge Vareš-Banovići.
Predstavnici te kineske kompanije koja se bavi ulaganjem i izgradnjom željezničkih infrastruktura, kao i drugih oblika javnog prijevoza uz potoporu kineske vlade, sastali su se s vodstvom općina Vareš i Banovići.
Dong Miu, glavni direktor UTCI-a, rekao da je kompanija zainteresirana za ulaganje i razvoj projekta te da će kroz suradnju s BiH grupom ASA Prevent nastojati ostvariti zamišljeno. Smajo Salketić s Fakulteta za promet i komunikacije Sveučilišta u Sarajevu, rekao je da bi projekt zahtijevao izgradnju tunela, mostova i nadvožnjaka s obzirom na raznolikost terena te da će potencijalnim investitorima biti ponuđeno nekoliko varijanti izgradnje. Još ranije, 2015. godine, u Varešu je predstavljen projekt izgradnje dugo očekavene pruge. Kako su navodili BiH mediji, stručnjaci su tada rekli da su kretanja u području transporta prilika za taj projekat koju ne treba propustiti.
Nekad razvijeno gospodarstvo u Varešu temeljilo se na eksploataciji i preradi željezne rude, da bi se kasnije grad našao u svojevrsnoj prometnoj blokadi. Zato je ideja deja o izgradnji pruge do Banovića dočekana kao prilika koju se mora iskoristiti.
“Smatramo da bi lokalna zajednica, u prvom redu Vareš, a kasnije i Banovići i susjedne općine Zavidovići i Olovo mogle doživjeti gospodarski procvat, pravu ekspanziju.
To bi, jednostavno, značilo otvaranje ove lokalne zajednice u punom kapacitetu prema svijetu”, rekao je prije četiri godine Avdija Kovačević, vareški načelnik.
Niža cijena transporta
Stručnjaci tvrde da bi tom prugom, koja bi mogla biti mnogo više od regionalnog projekta, bio zatvoren tzv. transportni prsten od Kaknja do Tuzle. To bi značilo sigurniju opskrbu termoelektrana ugljenom, uz smanjenje godišnjih transportnih troškova za 15 milijuna maraka (oko 60 mil. kuna).
“Projektom bi dobili nižu cijenu transporta za nekih 130 kilometara, što bi u konačnici imalo ekonomske učinke u jeftinijem kilovatsatu električne energije”, rekao je Nevad Ikanović, izvršni direktor za proizvodnju JP EPBiH.
Izgradnjom pruge Vareš-Banovići bili bi osigurani uvjeti i za eksploataciju tzv. kritičnih mineralnih sirovina s popisa potreba Europske unije, kojima to područje BiH ne oskudijeva.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu