Najveći dioničar Volkswagena ‘otišao’ u svemir ulaganjem 75 milijuna dolara

Autor: Tomislav Pili , 29. srpanj 2021. u 11:54
Njemački startup na globalnoj razini želi konkurirati američkim tvrtkama SpaceX i Blue Origin/REUTERS

Porsche je uvjeren da će pristup svemiru biti ključan za inovacije u tradicionalnim industrijama i nove poslovne modele.

Tvrtka koja vlasnički kontrolira Volkswagen, Porsche SE, novom investicijom ulazi u svemirsku utrku.

Kako prenosi Financial Times, Porsche je zajedno sa investicijskom fondom HV Capital i bankarskom grupacijom Lombard Odier uložio u startup Isar iz Münchena koji se bavi razvojem rakete za slanje komercijalnih satelita.

Vlasnik trećine udjela u VW-u uložio je 75 milijuna dolara u dokapitalizaciji vrijednoj 165 milijuna dolara. Time je Isar vrednovan na 550 milijuna dolara.

Ubrzavanje proizvodnje

Novac će biti iskorišten za ubrzavanje proizvodnje rakete. Isar je jedan od nekoliko europskih starupa koji pokušavaju na globalnoj razini konkurirati američkim kompanijama SpaceX i Blue Origin iza kojih stoje milijarderi Elon Musk i Jeff Bezos.

Borba se vodi na tržištu jeftinih usluga lansiranja satelita u nisku orbitu. Porsche vidi svoj interes u pristupu svemirskoj tehnologiji.

10.000

dolara ciljana je cijena Isarova lansiranja po kilogramu tereta

“Uvjereni smo da će troškovno učinkovit i fleksibilan pristup svemiru biti ključan za inovacije u tradicionalnim industrijama kao i za nove i disruptivne tehnologije i poslovne modele”, izjavio je Lutz Meschke, Porscheov direktor za upravljanje investicijama. U Isar su do sada uložili proizvođač zrakoplova Airbus te financijske kompanije Earlybird Venture Capital i Lakestar.

Njemačka kompanija osnovana je 2018. godine, a od svog osnutka prikupila je 180 milijuna dolara. Osim američkim konkurentima, Isar bi trebao “otežati život” i europskom rivalu, Arianespaceu. Ta je kompanija u problemima zbog kašnjenja projekta nove rakete, Ariane 6.

Iako je značajno jeftinija od prethodnih istoimenih verzija, Ariane je i dalje skuplja za korištenje od SpaceX-ove rakete koja se može višekratno koristiti.

Tradicionalni izbor

Inače, Arianespace, koju zajednički posjeduju Airbus i Safran, tradicionalno je prvi izbor europskih svemirskih agencija za usluge lansiranja satelita. Međutim, Isar je u svibnju postao prva privatna kompanija koja je dobila ugovor s nekom europskom svemirskom agencijom osvojivši lansiranje dva njemačka satelita.

Airbus, dioničar od 2019., Isaru je dodijelio i posao lansiranja promatračkih satelita.

Međutim, tržišna bitka s američkim kompanijama neće biti jednostavna. Naime, Isar cilja cijenu lansiranja od 10.000 dolara po kilogramu korisnog tereta što je značajno skuplje od SpaceX-a.

Međutim, Daniel Metzler, izvršni direktor i jedan od tri suosnivača Isara, ističe kako je to značajno jeftinije od 40.000 dolara po kilogramu koliko se u Europi naplaćuje za lansiranje. Isarove cijene trebale bi padati kako se bude povećavao broj korisnika.

Metzler ističe da će Isarova raketa Spectrum imati nosivost od jedne tone što je dovoljno za istovremeno lansiranje nekoliko satelita.

Proizvodnja Spectruma započela je ove godine, a uskoro započinju testiranja u Švedskoj. Prvi pokusni let zakazan je za iduće ljeto, a raketa bi bila lansirana iz Norveške.

Komentirajte prvi

New Report

Close