‘Najprosperitetnije tvrtke izbjegavaju platiti pravedni porezni doprinos, a neki ih porezni režimi na to potiču’

Autor: Poslovni.hr/H , 17. lipanj 2015. u 16:31
Foto: Reuters

“Želimo poboljšati sustav korporativnih poreza u Europi, kako bi bio pravedniji, efikasniji, bolji za rast i zapošljavanje”, rekao je povjerenik zadužen za gospodarske i financijske poslove, oporezivanje i carinu Pierre Moscovici.

Europska komisija je u srijedu predstavila akcijski plan za temeljitu reformu oporezivanja poduzeća u EU-u s ciljem stvaranja pravednijeg i transparentnijeg poreznog sustava i onemogućavanja porezne evazije u najvećoj mogućoj mjeri.

"Želimo poboljšati sustav korporativnih poreza u Europi, kako bi bio pravedniji, efikasniji, bolji za rast i zapošljavanje", rekao je povjerenik zadužen za gospodarske i financijske poslove, oporezivanje i carinu Pierre Moscovici.

"Cilj nam je aktivno se boriti protiv poduzeća koja pokušavaju izbjeći plaćanje poreza. Ne možemo više tolerirati da neka poduzeća, često ona najprosperitetnija, izbjegavaju platiti pravedni porezni doprinos i da ih neki porezni režimi na to potiču", dodao je Moscovici.

Predsjednik Komisije Jean-Claude Juncker bio je na početku svoga mandata u vrlo neugodnoj situaciji kada se otkrilo da je njegova zemlja Luksemburg, dok je on bio premijer, s velikom brojem multinacionalnih kompanija sklapala porezne dogovore zahvaljujući kojima su te kompanije plaćale minimalne poreze u Luksemburgu umjesto u zemljama u kojima je prihod ostvaren.

Ključna mjera akcijskog plana je ponovno aktiviranje ranijeg Komisijina prijedloga, još iz 2011. godine, da se uspostavi zajendička konsolidirana osnovica poreza na dobit (CCCTB).

Komisija je najavila da će u sljedećih godinu i pol dana izići s prijedlogom o CCCTB-u. Komisija želi ići etapno, korak po korak, kako bi izbjegla blokade, i ovaj put želi da CCCTB bude obvezan, a ne fakultativan kako je bilo u ranijem prijedlogu.

Pri tome će svaka zemlja moći sama odrediti visinu porezne stope na dobiti poduzeća.

U Komisiji ističu da ne žele harmonizirati porezne sustave i porezne stope, nego učiniti da različiti porezni sustavi u zemljama članicama bolje koegzistiraju.

Tvrde da je i bez usklađivanja poreznih sustava moguće osigurati učinkovito oporezivanje u EU-u, na temelju ideje da bi poduzeća trebala plaćati svoj porez u onoj zemlji u kojoj je dobiti ostvarena.

U cilju veće transparetnosti, Komisija je u srijedu objavila popis 30 poreznih oaza, država i teritorija koji se već nalaze na crnoj listi zemalja članica EU-a. Na popisu su i četiri europske porezne oaze – Andora, Lihtenštajn, Monako i Guernsey (otok u kanalu La Manche, ispred francuske obale, koji je posjed britanske kraljevske kuće, ali nije dio Ujedinjenog Kraljevstva.)

Oko polovicu popisa čine države i teritoriji u Antilima i Srednjoj Americi.

Komentirajte prvi

New Report

Close