Zeleno gospodarstvo
Geotermalna energija

Najjeftini održivi izvor struje može pokriti ukupne potrebe SAD-a i Indije

Tehnološki napredak otključava golemi potencijal u zemljama diljem svijeta.

Borivoje Dokler
27. prosinac 2024. u 11:17
Administrativni procesi i birokracija predstavljaju značajnu prepreku geotermalnim projektima, koji mogu trajati i do deset godina do potpune realizacije/Shutterstock

S obzirom na snažan rast globalne potražnje za električnom energijom, nove tehnologije otvaraju ogroman potencijal geotermalne energije za osiguranje čiste električne energije dostupne 24 sata dnevno u gotovo svim zemljama svijeta, stoji u novom izvješću Međunarodne agencije za energiju (IEA).

Izvješće “Budućnost geotermalne energije” zaključuje da bi geotermalna energija mogla zadovoljiti 15 posto rasta globalne potražnje za električnom energijom do 2050. godine ako troškovi projekata nastave padati. To bi značilo instalaciju do 800 gigavata kapaciteta geotermalne energije diljem svijeta, što bi proizvelo godišnju količinu električne energije jednaku trenutačnoj potražnji SAD-a i Indije zajedno.

Geotermalna energija nudi obilne, visoko fleksibilne i čiste izvore električne energije koji mogu podržati promjenjive obnovljive tehnologije poput vjetra i sunca te nadopuniti druge niskoemisijske izvore poput nuklearne energije. Danas geotermalna energija zadovoljava oko jedan posto globalne potražnje za električnom energijom.

Međutim, prema novoj analizi na razini pojedinih zemalja, provedeno u suradnji s projektom InnerSpace, izvješće IEA pokazuje da tehnologije nove generacije imaju tehnički potencijal višestruko premašiti globalnu potražnju za električnom energijom i toplinom.

Jasna regulativa smanjuje troškove

Više od 100 zemalja ima politike za solarnu i energiju vjetra, ali samo 30 za geotermalnu energiju. Dugoročna regulatorna predvidljivost ključna je za konkurentnost geotermalnih projekata.

Globalni potencijal

Štoviše, geotermalna energija može iskoristiti stručnost današnje naftne i plinske industrije, koristeći postojeće tehnike bušenja i opremu za dublje prodore ispod zemljine površine kako bi se iskoristili ogromni energetski resursi s niskim emisijama.

“Nove tehnologije otvaraju nove horizonte za geotermalnu energiju diljem svijeta, nudeći mogućnost zadovoljavanja značajnog dijela sve veće potražnje za električnom energijom na siguran i čist način”, izjavio je izvršni direktor IEA-e Fatih Birol. “Štoviše, geotermalna energija predstavlja veliku priliku za korištenje tehnologije i stručnosti naftne i plinske industrije. Naša analiza pokazuje da bi rast geotermalne energije mogao generirati investicije vrijedne 1 bilijun dolara do 2035. godine”, smatra Birol.

Konvencionalna geotermalna energija danas je još uvijek lokacijski specifična nišna tehnologija, pri čemu je većina instaliranih kapaciteta u zemljama s vulkanskom aktivnošću ili tektonskim rasjedima koji omogućuju lakši pristup resursima. Trenutačni lideri su SAD, Island, Indonezija, Turska, Kenija i Italija. No, nove tehnologije čine perspektivu geotermalne energije globalnom, otvarajući potencijal za njenu primjenu u gotovo svim zemljama.

15

posto globalne potražnje za električnom energijom mogli bi do 2050. zadovoljiti geotermali

Izvješće naglašava da više od 100 zemalja ima politike za solarnu i energiju vjetra na kopnu, ali samo 30 ima slične za geotermalnu energiju. Podizanje geotermalne energije na više mjesto u nacionalnim energetskim strategijama uz specifične ciljeve i potporu inovacijama može značajno smanjiti percepciju rizika i potaknuti nove investicije.

Jasna, dugoročna regulatorna predvidljivost za investitore pomoći će u ublažavanju rizika u ranim fazama razvoja te pružiti sigurnost u povrat ulaganja, što će zauzvrat poboljšati konkurentnost troškova geotermalnih projekata. Na taj način, troškovi bi mogli pasti za 80 posto do 2035. godine, na oko 50 dolara po megavatsatu (MWh).

To bi učinilo geotermalnu energiju najjeftinijim izvorom električne energije s niskim emisijama, usporedivim s postojećim hidroelektranama i nuklearnim instalacijama. Na toj razini cijena, geotermalna energija bi također bila vrlo konkurentna solarnoj i energiji vjetra uz pohranu u baterijama.

Lakše do dozvola

Ukupne investicije u geotermalnu energiju mogle bi doseći bilijun dolara do 2035. i 2,5 bilijuna dolara do 2050. godine. Ako geotermalna energija nove generacije snažno poraste u nadolazećim godinama, zaposlenost u sektoru mogla bi se povećati šest puta, na milijun radnih mjesta do 2030. godine, prema izvješću.

80

posto mogli bi pasti troškovi ulaganja geotermala do 2035., na oko 50 dolara po megavatsatu

Naftna i plinska industrija mogla bi odigrati ključnu ulogu u povećanju konkurentnosti geotermalne energije. Do 80 posto investicija potrebnih za geotermalne projekte uključuje kapacitete i vještine koje su prenosive iz postojećih naftnih i plinskih operacija. Osim toga, industrija nafte i plina mogla bi imati koristi od iskorištavanja potencijala geotermalne energije, razvijajući nove poslovne linije u brzo rastućoj ekonomiji čiste energije i štiteći se od rizika povezanih s očekivanim padom potražnje za fosilnim gorivima.

U vrijeme kada digitalna ekonomija i primjene umjetne inteligencije snažno rastu, izvješće naglašava potencijal geotermalne energije za opskrbu rastućeg broja velikih podatkovnih centara koji podržavaju tehnološki sektor. S geotermalnom energijom nove generacije, koja nudi stabilan i praktično neiscrpan izvor energije, velike tehnološke kompanije već potpisuju ugovore o kupnji energije za nove projekte.

Međutim, administrativni procesi i birokracija predstavljaju značajnu prepreku geotermalnim projektima, koji mogu trajati i do deset godina do potpune realizacije. Izvješće IEA predlaže da vlade pojednostave procese izdavanja dozvola konsolidacijom i ubrzavanjem administrativnih koraka. Također bi mogle razmotriti uvođenje posebnih režima izdavanja dozvola za geotermalne projekte, odvojenih od rudarskih dozvola. Politike i regulative koje osiguravaju visoke ekološke standarde ključne su za održivi razvoj geotermalnih projekata.

New Report

Close