Najavljenih 150 milijardi eura za obranu trošit će se samo unutar Europe

Autor: Borivoje Dokler , 11. ožujak 2025. u 22:00
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen rekla je da će cjeloviti prijedlog koncepta zajmova predstaviti prije summita čelnika EU-a u četvrtak/Reuters

Zajmovi za naoružavanje trebali bi pogurati domaćuobrambenu industriju, ali nisu se članice EU složne oko toga.

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen izjavila je u utorak kako bi se zajmovima za naoružavanje trebala financirati kupnja od europskih proizvođača, ‘kako bi se jačala vlastita obrambena industrija’.

To znači da će se najavljenih 150 milijardi trošiti samo na oružje iz zemalja EU-a i drugih europskih država poput Ujedinjenog Kraljevstva, Norveške i Švicarske, rekli su dužnosnici upoznati s njezinim razmišljanjem, piše Financial Times.

Kvalificirana većina
Koncept zajmova za naoružanje prošlog je tjedna dobio političku potporu čelnika EU-a. Von der Leyen je rekla da će cjeloviti prijedlog predstaviti prije summita čelnika EU-a u četvrtak. Za njegovo usvajanje bit će potrebna potpora kvalificirane većine, što znači 55 posto država članica koje predstavljaju 65 posto stanovništva EU-a.

Neslaganja oko oružja iz SAD-a

Francuska želi da se uopće ne kupuje američko oružje, dok Njemačka traži veću fleksibilnost.

Ako bude dogovoren, ostaje nejasno koliko će zemalja i u kojoj količini imati pristup financiranju. Von der Leyenina kvalifikacija ‘kupujte europsko’ dolazi u trenutku kada se Francuska i Njemačka spore oko toga na koji način trošiti sredstva za obranu iz proračuna EU-a.

Francuska, koja se već dugo zalaže za veću ‘stratešku autonomiju’, zagovara ograničenja na potrošnju izvan EU, s ciljem smanjenja kupnje oružja iz SAD-a. Francuski ministar za europske poslove Benjamin Haddad izjavio je u utorak da europsko financiranje treba ići domaćoj industriji.

“To je nužno ne samo kako bismo pomogli našim tvrtkama da povećaju kapacitete, već i kako bismo zadržali suverenost nad uporabom i tehnološkim znanjem. Ne možemo dopustiti da drugi odlučuju o našoj obrani na daljinu”. Francuski dužnosnik također je naglasio da Pariz preferira da se novac u cijelosti ne troši na američko oružje, čak i ako je ono proizvedeno pod licencom na europskom kontinentu.

Njemačka traži veću fleksibilnost, djelomično zbog velikog broja velikih europskih obrambenih tvrtki s opskrbnim lancima ili partnerstvima u zemljama poput Ujedinjenog Kraljevstva.

Zajednički ugovori
Gotovo dvije trećine oružja koje su europske članice NATO-a uvezle u posljednjih pet godina proizvedeno je u SAD-u, prema istraživanju objavljenom ovog tjedna. Države članice trebale bi dogovarati zajedničke ugovore, po uzoru na ranije inicijative za nabavu oružja i streljiva za Ukrajinu, poput češkog programa koji je Kijevu isporučio više od 1,5 milijuna komada topničkog streljiva velikog kalibra.

“Jedna država preuzela je vodstvo, druge su se pridružile kako bi sklopile veće narudžbe. Industrija je povećala proizvodnju, a cijene su pale. To je bilo brzo i učinkovito. Upravo to sada trebamo: brzinu i razmjere”, dodala je von der Leyen.

Komentirajte prvi

New Report

Close