Uvjerena u potencijal neistraženog Crnog mora, energetska kompanija ExxonMobil odlučila je uložiti 735 milijuna dolara u bušenje dva podvodna izvora uz ukrajinsku obalu.
335milijuna
dolara naknade Exxon mora platiti ukrajinskoj vladi
Prema pisanju Bloomberga, ta investicija uključuje 335 milijuna dolara naknade ukrajinskoj vladi te obećanje da će potrošiti još 400 milijuna dolara na seizmička istraživanja i bušenje izvora. Usto, potaknuta pronalaskom prirodnog plina u susjednoj Rumunjskoj, koji može zadovoljiti polovicu potražnje te zemlje, Exxon sljedećih godina planira daljnja istraživanja i u Bugarskoj, Rusiji i Ukrajini. Naftna industrija dosad nije imala gotovo nikakav interes za Crno je more.
U njemu je tek 100 bušotina što je, za razliku od Sjevernog mora gdje ih je više od 7000, neznatan broj. No, kako je za Bloomberg komentirao analitičar Philipp Chladek, nove tehnologije i povećana potražnja u zemljama regije, nagnala je naftnu kompaniju na istraživanja u puno zahtjevnijim vodama, dubljim i od 300 metara. Ukrajina bi ugovor o eksploataciji s Exxonom trebala potpisati krajem ove godine, prije nego područja za istraživanja ponudi i drugima.
100bušotina
dosad je urađeno u Crnom moru, a u Sjevernom moru 7000
Područje Skifska koje je uključeno u dozvolu nastavlja se na rumunjski blok Neptun u kojem je Exxon zajedno s partnerom OMV Petroom lani otkrio nalazište plina Domino-1 koje je pokazalo potencijal proizvodnje 630 milijuna kubičnih stopa plina dnevno. "S obzirom na potencijal Crnog mora, Domino-1 je presedan", poručio je Bloombergu Kevin Biddle, direktor istraživanja Exxona u Europi. Iz sjedišta Exxona u Teksasu poručili su pak kako se početak bušenja u Crnom moru planira odmah nakon dobivanja ukrajinske dozvole.
Turski uspon
Za istraživanje 13 puta više
Osim u Ukrajini i Rumunjskoj, Exxonova istraživanja Crnog mora ubrzano napreduju i u Turskoj. Naftna kompanija tamo se udružila s turskom državnom energetskom kompanijom TPAO, a na tržištu su prisutni i Shell, Petroleo Brasileiro i Chevron. Turska je do sada na offshore istraživanja potrošila 2,5 milijardi dolara, a ove godine državni proračun za istraživanja namjerava povećati za čak 13 puta.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu