‘Na sjeveru će uskoro vrijediti zakoni Republike Kosovo’

Autor: Agencija VLM , 24. veljača 2013. u 10:32
Ivica Dačić (Epa)

Beogradski dnevnik Danas analizira upravo završenu petu rundu dijaloga Prištine i Beograda u Bruxellesu.

Beogradski dnevnik Danas analizira upravo završenu petu rundu dijaloga Prištine i Beograda u Bruxellesu i već u naslovu sugerira kako će i na sjeveru Kosova gdje su Srbi u većini i ne priznaju kosovsku vlast već kažu kako su dio Srbije, uskoro vrijediti zakoni Republike Kosovo. Iako detalji o pregovorima u javnost dolaze na kapaljku, mediji u Srbiji nagađaju kako je "postignut načelan dogovor o aktiviranju Osnovnog suda u sjevernoj Kosovskoj Mitrovici, koji bi radio prema zakonima Kosova, a bilo je riječi o novim modalitetima sudjelovanja Srba u kosovskoj policiji".

Prema izvorima Danasa, očekuju se u ožujku još dvije runde pregovora, a travnju će se, navodno, odlučiti hoće li se ići na potvrđivanje ugovora ili pripremu okvirnog sporazuma između Beograda i Prištine o „normalizaciji odnosa“. I dok Dačić tvrdi kako između Beograda i Prištine još postoje značajne razlike o zajednici srpskih općina, prištinski mediji javljaju da je "Srbija prihvatila gašenje paralelnih institucija, ali je Dačić za politički dogovor o sjeveru Kosova tražio još nekoliko dana". Mediji u Prištini nagađaju kako se EU zalaže za formiranje zajednice srpskih općina na sjeveru što je za Prištinu prihvatljivo iako Dačić govori o takvim zajednicama na području cijelog Kosova.

'Iako se čeka cjelovito rješenje, sa stajališta onoga što je do sada napravljeno, premijer Ivica Dačić i predsjednik Srbije Tomislav Nikolić reći će da su bili uspješni, jer su ostvarili veći dio Rezolucije i Platforme o Kosovu, koja je 80 posto prepisana iz Ahtisaarijevog plana, ugrađenog u Ustav Kosova. Pitanje je samo kako će izvjestiti javnost u Srbiji, a posebice Srbe na Kosovu ali i Rusiju, da su prihvatili autonomiju pod kosovskim zakonima. Pisci Rezolucije išli su ispod realnih mogućnosti – nisu primijenili mehanizme zaštite prava srpske zajednice preko nacionalnih savjeta, koji bi Srbima omogućili permanentni nadzor vlasti u Prištini, a propuštena je i mogućnost uvođenja prijelazne međunarodne administracije na sjeveru Kosova, čiji bi cilj bio regionalna autonomija', ocjenio je za Danas politički analitičar Dušan Janjić.

Komentirajte prvi

New Report

Close